Microsoft obniża wymagania systemu Windows Phone

Producent mobilnego systemu operacyjnego postanowił pójść na rękę producentom i obniżyć wymagania Windows Phone 7. Jedną z przyczyn takiego działania może być zapotrzebowanie na tańsze smartfony. Ten rodzaj urządzeń może pomóc w uzyskaniu wysokich wyników sprzedaży na rynkach rozwijających się.

Windows Phone

Microsoft ustalił dość wysokie wymagania sprzętowe, by zapewnić użytkownikom wysoką jakość i podobne doznania na wszystkich smartfonach z WP7. Miało to ochronić system przed tym, co spotkało Google Androida. Mowa tu o zbyt dużej różnorodności urządzeń i wersji systemu, co niekiedy prowadzi do problemów z kompatybilnością aplikacji.

Taka fragmentacja związana jest z walką o klienta. Producenci smartfonów używający tego samego systemy starają odróżnić się od rywali za pomocą sprzętu i wprowadzając zmiany w domyślnym oprogramowaniu. Google walczy z tym udzielając większego wsparcia tym firmom, które tworzą urządzenia zgodne z jego standardami.

Tani Windows Phone

Pod koniec września Microsoft po cichu obniżył wymagania dla producentów sprzętu, którzy chcą skorzystać z systemu operacyjnego Windows Phone 7. Nie muszą oni już wyposażać swoich smartfonów w aparaty fotograficzne. Do tej pory musieli zapewnić, że ich telefon będzie posiadał zarówno przedni, jak i tylny aparat.

Pozwoli to na produkcję smartfonów bardziej odpowiednich dla środowisk rządowych i biznesowych, gdzie ważne jest zabezpieczenie przed szpiegowaniem. Przede wszystkim jednak umożliwi to przygotowywanie tanich urządzeń z WP7 - smartfonów, które będą mogły zyskać popularność na rynkach rozwijających się.

Apple też walczy o klientów

Wszyscy producenci myślą obecnie o obniżeniu cen swoich urządzeń i dotarciu z nimi na rynki krajów rozwijających się. Nawet Apple ma podobno w planach tańszego iPhone'a, choć na razie wygląda na to, że taktyką tej firmy będzie obniżanie cen starszych modeli tego smartfonu.