Microsoft obniży ceny licencji na Windows 8.1 dla producentów nawet o 70%

Oferowany klientom w cenie laptopa system Windows 8.1 to dość spory koszt licencyjny dla producenta. Podnosi to cenę komputerów względem takiego samego urządzenia o identycznych parametrach technicznych z zainstalowanym systemem open source. Microsoft najwyraźniej myśli jednak o obniżeniu ceny licencji, aby sprzęty z oprogramowaniem giganta z Redmond były bardziej konkurencyjne na rynku.

Microsoft zarabia na Windowsach nie tylko w przypadku kupna przez użytkownika pudełka z systemem w sklepie, ale też dzięki producentom, którzy umieszczają system operacyjny firmy z Redmond w swoich urządzeniach, które później trafiają do marketów, sklepów z elektroniką i na aukcje internetowe. To niestety podnosi cenę laptopów dla użytkownika końcowego, na którego przerzucany jest koszt licencji.

Możliwe jednak, że to się zmieni. Jak donosi Bloomberg, Microsoft myśli nad obniżeniem ceny licencji na Windows 8.1 dla producentów sprzętu nawet o 70%. Pozwoliłoby to na obniżenie ceny dla użytkownika końcowego, przez to sprzęty z Windowsem byłyby nieco atrakcyjniejsze dla klientów. Obniżka ceny licencji nie będzie dotyczyć jednak tylko wybranych komputerów, czyli kosztujących do 250 dolarów.

Microsoft obniży ceny licencji na Windows 8.1 dla producentów nawet o 70%

W przypadku najtańszych laptopów koszt licencji na Windows 8.1 to dziś aż 50 dolarów, a więc 20% końcowej ceny. Wedle nowych warunków ma on zostać obniżony do zaledwie 15 dolarów. Tym ruchem firma z Redmond może nie tylko zwiększyć zainteresowanie najnowszą wersją swojego systemu operacyjnego, ale też powalczyć w najniższym segmencie ze zdobywającymi coraz większą popularność Chromebookami.


Lenovo Legion Y540-15IRH 15,6" Intel® Core™ i5-9300HF - 8GB RAM - 512GB Dysk - GTX1660Ti Grafika - Win10