Microsoft odradza instalowanie "fałszywego" SP3

Mike Brannigan, przedstawiciel koncernu Microsoft, ostrzegł użytkowników systemu Windows XP przed konsekwencjami instalowania "fałszywego" Service Packa 3, przygotowanego przez serwis The Hotfix. "Skorzystanie z tego uaktualnienia może uszkodzić system i pozbawić użytkownika dostępu do pomocy technicznej"- napisał Brannigan w poście opublikowanym w Google Groups.

O nieoficjalnym uaktualnieniu dla systemu Windows XP, przygotowanym przez serwis The Hotfix pisaliśmy już kilka tygodni temu w tekście "Windows XP Service Pack 3 spod lady". Windows XP SP3 Preview Pack 2 zawiera wszystkie łatki dla WinXP, udostępnione od chwili premiery Service Packa 2, zagregowane w jeden plik. Poproszony o opinię na temat nieoficjalnego SP Bartłomiej Danek, rzecznik polskiego oddziału Microsoft, powiedział nam wtedy, że "Microsoft odradza instalowanie jakichkolwiek dodatków do naszych produktów, przygotowanych przez inne firmy - chyba, że dotyczy to firmy polecanej przez Microsoft. Ze szczególną uwaga powinniśmy podchodzić do kwestii bezpieczeństwa - do oficjalnych dodatków i łatek. Instalować należy tylko te, które są wyprodukowane i dystrybuowane przez Microsoft. Tylko one zagwarantują nam maksymalne bezpieczeństwo".

Teraz słowa przedstawiciela polskiego oddziału koncernu potwierdził (w zdecydowanie mocniejszych słowach) Mike Brannigan, starszy konsultant z Microsoftu. W poście opublikowanym w serwisie Google Groups napisał on, że pobranie i zainstalowanie Service Packa dostarczonego przez The Hotfix może uszkodzić komputer i narazić użytkownika na "odcięcie" od pomocy technicznej koncernu, ponieważ nie jest to oficjalny produkt Microsoftu. "Nie należy tego testować, ponieważ NIE JEST TO SP3. Ktokolwiek zainstaluje ten dodatek , myśląc, że jest to SP3 (np. wersja testowa), popełnia błąd i poważnie naraża swój komputer i dane" - napisał Brannigan.

Ze stanowiskiem pracownika Microsoftu nie zgadza się Ethan Allen twórca The Hotfix i współautor nieoficjalnego SP3. "Nasz pakiet nie jest substytutem oficjalnego Service Packa 3 dla Windows XP - to raczej próba pokazanie, jak ów SP3 może wyglądać - stąd nazwa Preview Pack" - tłumaczy Allen, który zaznacza też, że nie widzi powodu, dla którego jego produkt miałby być groźny dla komputera. "Wszystkie zawarte w nim łatki można za darmo pobrać ze strony Microsoftu" - dodaje twórca SP3. Dlatego też, jego zdaniem, za wszelkie problemy z komputerem spowodowane przez nieoficjalny dodatek, należy raczej winić Microsoft (czyli autora poszczególnych uaktualnień).


Zobacz również