Microsoft odzyskuje patent na FAT

Po kilku mniej lub bardziej zażartych bojach, Microsoftowi udało się odzyskać prawa do dwóch patentów dotyczących FAT. Warto przypomnieć, że jest to właściwie jedyny system plików, który potrafią czytać i zapisywać niemal wszystkie współcześnie wykorzystywane OS-y, a którego początki sięgają DOS-a.

W 2004 roku na prośbę niewielkiej organizacji o nazwie Public Patent Foundation, uprawnienia patentowe Microsoftu dotyczące FAT-u zostały zbadane, a następnie cofnięte. Tymczasem choćby w 2003 roku gigant z Redmond sprzedał licencję na wykorzystywanie systemu plików firmie Lexar Media, producentowi pamięci flash. Decyzja o odebraniu praw patentowych oznaczała dla korporacji ograniczenie możliwości do czerpania zysków z własnych wynalazków.

Teraz, po ponownym zbadaniu sprawy, prawa patentowe zostałe Microsoftowi przywrócone. Gdyby właściciele największej firmy software'owej na świecie chcieli je wykorzystać, mogliby - przynajmniej teoretycznie - domagać się odszkodowań od twórców Linuksa bądź firm go rozwijających. To samo dotyczyłoby każdego innego systemu operacyjnego czy urządzenia, który potrafi współpracować z FAT-em.

Należy pamiętać, że różne odmiany tego systemu plików stosowane są do dziś w dyskach USB, kartach do aparatów, a nierzadko również w dyskach twardych lub na partycjach, które muszą być dostępne z poziomu wielu systemów operacyjnych...


Zobacz również