Microsoft ogranicza wsparcie Windowsa 10!

To już oficjalne. Microsoft rozpoczyna ograniczenie wsparcia dla Windows 10 i agresywną kampanię aktualizacji do Windowsa 11. Co z komputerami, które nie mogą być zaktualizowane?

Microsoft od dziś przyśpiesza wdrożenie systemu operacyjnego Windows 11. W tym samym czasie podano, że wsparcie dla Windowsa 10 zostanie ograniczone. Poprzedni system operacyjny giganta z Redmond nadal będzie wspierany, ale otrzyma mniejszą ilość aktualizacji, poprawek zabezpieczeń oraz nowych funkcji.

Windows 10
Źródło: microsoft.com

Windows 10

Źródło: microsoft.com

Od dziś Windows 10 znajduje się w cyklu corocznych aktualizacji. Oznacza to, że aktualizacje rozwojowe pojawiać się będą raz na rok. Taki stan rzeczy będzie utrzymywać się jeszcze przez niecałe 4 lata - do 14 października 2025 roku. Do tego czasu Microsoft będzie nadal wspierać Windowsa 10 i aktualizować luki w zabezpieczeniach. Z drugiej strony firma nie kryje się z tym, że na pierwszym miejscu stawiany jest Windows 11.

Zobacz również:

  • Najlepsze programy do czyszczenia systemu Windows
  • Najlepsze narzędzia do klonowania dysków 2021/2022
  • Emoji z Windows 11 nie pojawią się w Windows 10

Podczas wczorajszego Patch Tuesday Microsoft dostosował regularność wydawania aktualizacji Windowsa 10 i Windowsa 11. Użytkownicy Windows 10 od wersji 21H2 mogą spodziewać się jednej aktualizacji rozwojowej rocznie.

Wsparcie dla Windowsa 10 będzie utrzymywane dla wszystkich komputerów do końca 2025 roku. Microsoft obiecuje, że w systemie operacyjnym pojawią się nowe funkcje, ale z pewnością będzie ich mniej niż dotychczas. Raczej powinniśmy skupić się na poprawkach zabezpieczeń i myśleć powoli o aktualizacji do Windowsa 11 lub wymianie komputera na nowszy.

Aktualizacja: 17 listopada 2021 11:40