Microsoft: oprogramowanie open source może obniżyć nasze dochody

W opublikowanym właśnie raporcie dla udziałowców firmy, Microsoft podkreślił, że korporacja coraz bardziej zacieśnia więzi ze światem Open Source. Jednak rosnąca konkurencja ze strony wolnego oprogramowania może sprawić, że przychody Redmond zaczną spadać.

Nie od dziś wiadomo, że producent Windows poszukuje metod radzenia sobie z realiami biznesowymi, w których oczy świata zwracają się na Open Source. W atakowaniu idei otwartych kodów źródłowych przoduje Steve Ballmer, który nazwał licencję GNU "rakiem praw intelektualnych atakującym wszystko, z czym się zetknie", a ruch zwolenników Linuksa - komunistami. (patrz: "Open Source - rak, komunizm i religia w jednym?").

"Będzie nam coraz trudniej"

Jednak po raz pierwszy w publicznie dostępnym dokumencie, korporacja oficjalnie przyznała, iż zmieniające się warunki rynkowe utrudniają jej dalszy rozwój.

Model biznesowy Microsoftu opiera się na założeniu, że klienci chcą płacić za licencję na oprogramowanie. Natomiast firmy zajmujące się OSS uzyskują i rozprowadzają oprogramowanie za darmo - nie ponoszą więc kosztów jego rozwoju - a zyski czerpią świadcząc usługi dodatkowe. Jak gdyby tego było mało, niejednokrotnie opierają się na pomysłach specjalistów z Redmond i bezprawnie wykorzystują ich patenty!

Co gorsza (dla firmy), ta druga metoda dystrybucji software'u zyskuje coraz większą popularność, dlatego sprzedaż i przychody Microsoftu mogą w przyszłości spaść.

Marketingowa gadka?

Niektórzy uważni czytelnicy portalu Slashdot uznali, że dokument stanowi tylko kolejny wymysł specjalistów od marketingu, którzy chcą zaciemnić obraz sytuacji zamiast uczciwie przedstawić sytuację producenta Windows. Z tą opinią prawdopodobnie zgodziłby się też Bruce Perens.

Dodatkowe informacje: "Microsoft's Annual Report Reveals OSS Mistakes" (w języku angielskim)