Microsoft optymalizuje Chromium dla nowej, specjalnej edycji Windows 10

Microsoft poinformował, że szykuje modularną wersję Windows 10, nazwaną "Windows Core OS". Będzie ona dedykowana urządzeniom o zmiennych kształtach, jak składane telefony, a także sprzętom VR.

Edycja Windows 10: Windows Core OS (w skrócie: WCOS) nie jest tym samym, co opisywany przez nas wielokrotnie Windows 10X. Stanowi raczej jego "kreatywną modyfikację", dlatego spodziewamy się, że również będzie uruchamiać aplikacje Win32 w środowisku sandboksowym, co da duże bezpieczeństwo użytkownikom. Jak na razie o WCOS nie można napisać wiele, poza tym, że Microsoft intensywnie nad nim pracuje, a dzisiaj wypatrzono odniesienia do niego w Chromium Gerrit. Jest to wspólne narzędzie do pracy nad rozwojem silnika Chromium, którego używają m.in. inżynierowie gigantów IT, jak Microsoft czy Google.

Microsoft optymalizuje Chromium dla nowej, specjalnej edycji Windows 10

Chromium Gerrit

Z odniesień wynika, że trwają prace nad optymalizacją silnika pod kątem nowego, modularnego systemu, co oznacza, że otrzyma on przystosowaną wersję przeglądarki Edge, a jej uruchamianie w środowisku sandboksa sprawi, że będzie wolna od wirusów oraz ataków typu phishing i podobnych. Oczywiście jest to cały czas pieśń przyszłości, ponieważ nie ma jeszcze nawet stabilnej wersji Windows 10X. Te działania pokazują nam jednak, że Microsoft przewiduje dużą liczbę urządzeń składanych i hybrydowych w kolejnych latach.