Microsoft opublikował narzędzie do blokowania ataków hakerów

Nowe narzędzie jest związane z ostatnimi doniesieniami o krytycznych błędach w zabezpieczeniach systemu. Wykorzystując je hakerzy mogą przejąć kontrolę lub zarazić szkodliwym oprogramowaniem komputer użytkownika.

Pełna lista stwarzających zagrożenie programów na system Windows powiększała się z dnia na dzień. W pierwszych doniesieniach informowaliśmy o 40 aplikacjach, później ich liczba urosła do ponad 200. Wszystko za sprawą odpowiednio spreparowanych plików DLL, na które nie reagowały dotychczasowe systemy zabezpieczeń.

Na sygnały o zagrożeniu Microsoft odpowiedział w poniedziałek informując o szczegółach błędu i sposobach uniknięcia ataku. Firma przekazała także wiadomość o trwających pracach nad zabezpieczeniem luki.

Zobacz również:

  • SI kontra SI, czyli DetectGPT vs ChatGPT
  • Tych zmian chcą użytkownicy Windows 11. Ty też?
  • Masz laptopa Lenovo? Jesteś w niebezpieczeństwie

Dziś Microsoft udostępnił stosowne narzędzie. Szczegółowe informacje na jego temat zamieszczono w specjalnym wpisie na oficjalnej stronie pomocy technicznej firmy. Narzędzie to nie jest kierowane do zwykłych użytkowników, a jedynie do firm. Zabezpiecza ono między innymi przed nieautoryzowanym uruchamianiem plików DLL z bibliotek dynamicznych. Powinno to skutecznie uniemożliwić wykorzystywanie omawianej luki.