Microsoft opublikował szczegóły specyfikacji Xbox Series X, konsola otrzyma pełne wsparcie dla 120 klatek na sekundę!

Microsoft postanowił nas dzisiaj solidnie zaskoczyć i bez żadnych wcześniejszych zapowiedzi, ujawnił szczegóły specyfikacji Xbox Series X.

Phil Spencer - szef oddziału gamingowego Microsoftu, postanowił podzielić się z nami szczegółami na temat specyfikacji konsoli Xbox Series X. Czego zatem możemy oczekiwać od nadchodzącej konsoli "giganta z Redmond"?

Przede wszystkim niezrównanej mocy, Xbox Series X wykorzystywać będzie specjalnie zaprojektowany procesor bazujący na architekturze AMD Zen 2 i RDNA 2. Sama tylko karta graficzna zapewni nam moc obliczeniową na poziomie 12 teraflopów (TFLOPS), dla porównania, najmocniejsza obecnie konsola na rynku - Xbox One X, może się pochwalić GPU o mocy 6 teraflopów. Za sprawią pojemnego dysku SSD, skróceniu ulegną ekrany ładowania. Xbox Series X zapewni nam również pełne wsparcie dla takich technologii, jak VRS (Variable Rate Shading) czy raytracking. Szef Xboxa ujawnił także, że standardem dla Xbox Series X będzie 60 kl./s, to jednak nie wszystko, nowa konsola Microsoftu pozwoli na wyświetlanie obrazu nawet w 120 klatkach na sekundę!

Nie samym sprzętem jednak gracz żyje. Amerykański producent poinformował, że już w dniu premiery Xbox Series X otrzyma kompatybilność wsteczną (aż do produkcji z pierwszej konsoli Xbox) oraz dostęp do bogatej biblioteki gier z usługi Xbox Game Pass. Gracze sięgający po cyfrowe wersje gier, z pewnością ucieszą się również z nowego sytemu, który pozwoli kupić nam jedną wersję gry, a następnie cieszyć się nią na dowolnej konsoli. Funkcja ta będzie działać ze wszystkimi tytułami tworzonymi w wewnętrznych zespołach Microsoftu, jednak producent już teraz zapowiedział, że zewnętrzni deweloperzy również będą mogli z niej skorzystać, aby uprościć graczom zakupy.

Microsoft wykonał właśnie kolejny poważny krok w promocji Xbox Series X, tymczasem Sony wciąż milczy, a nawet zaczyna być nerwowe. Kiedy japoński producent zdecyduje się odpowiedzieć Microsoftowi? Spekuluje się, że wielka konferencja związana z PS5 ma się odbyć już 29 lutego.

źródło: xbox.com