Microsoft: ostrożnie z Excelem

Koncern z Redmond poinformował o wykryciu nowej, niebezpiecznej luki w zabezpieczeniach programu Excel, która może być już wykorzystywana do atakowania internautów. Problem dotyczy kilku wersji Excela, niewykluczone również, że podobny błąd znajduje się w innych aplikacjach z rodziny MS Office.

Przedstawiciele koncernu nie podali na razie żadnych szczegółowych informacji o nowym błędzie - wiadomo jedynie, że problem występuje w Excelu wchodzącym w skład pakietów MS Office 2000, Office XP, Office 2003 oraz Office 2004 for Mac. Opublikowane na stronie koncernu ostrzeżenie sugeruje, że do przeprowadzenia skutecznego ataku z wykorzystaniem nowego błędu wystarczy skłonienie użytkownika programu Excel, by otworzył odpowiednio zmodyfikowany plik .xls.

Nie wiadomo na razie, czy koncern zamierza udostępnić 13 lutego (czyli w drugi wtorek miesiąca) uaktualnienie rozwiązujące ten problem. Warto przypomnieć, że w minionych miesiącach wykryto kilka podobnych luk w produktach Microsoftu (m.in. w programie MS Word) - jak do tej pory nie załatano żadnej z nich. W ramach zabezpieczenia przedstawiciele koncernu zalecają użytkownikom ostrożność w postępowaniu z plikami .doc i .xls nadesłanymi przez nieznanych użytkowników.