Microsoft ostrzega: świat nie jest przygotowany na wielordzeniowość

W czasie wypowiedzi na konferencji In-Stat Fall Processor Forum architekt oprogramowania z Microsoftu, Herb Sutter, oświadczył, że deweloperzy są bardzo kiepsko przygotowani na procesory wielordzeniowe. Jego zdaniem świat wielowątkowych aplikacji jest dla wielu programistów czymś zupełnie nowym.

Choć dwurdzeniowa ekspansja rozpoczęła się już dość dawno temu (patrz choćby artykuł: "AMD Athlon X2 - po prostu masakruje konkurencję"), programiści ciągle nie są na nią przygotowani. Nie tylko procesory do komputerów biurkowych wywołują kontrowersje - deweloperom nie podoba się również trudność w programowaniu układów zamontowanych w konsolach (patrz artykuł: "Valve nie ukrywa niechęci do Microsoftu i Sony").

W swej mowie Sutter podkreślił, że konkurencja między Intelem i AMD oraz skok do dwóch rdzeni zaskoczył większość firm, które były zupełnie nieprzygotowane do odmiennego podejścia w pisaniu aplikacji. Jego zdaniem skończyły się czasy, gdy tworzyło się program, a następnie czekało się na taktowaną wyższym zegarem wersję procesora, by chodził on szybciej.

Wraz z wejściem na rynek procesorów dwurdzeniowych przedsiębiorstwa muszą postarać się o wykorzystujące wielowątkowość aplikacje. Innego wyjścia nie ma.


Zobacz również