Microsoft oszalał? Windows 7... dostaje nowoczesną funkcję

Dzisiaj ostatni dzień wsparcia Windows 7, a mimo to został on... zaktualizowany. Co doszło?

Fot.: Neowin

Kończy się pewna epoka, a Windows 7 udaje na zasłużoną emeryturę. Wraz z nim odchodzi Windows 8.1, aczkolwiek nigdy nie osiągnął on takiej popularności jak poprzednik. Równocześnie mamy Patch Tuesday, a więc drugi wtorek miesiąca. Microsoft wypuszcza wówczas patche likwidujące podatności i dziury w systemach. W przypadku Windows 7 nie tylko załatano luki, ale również dodano na wskroś nowoczesną funkcję.

Jest nią UEFI Secure Boot, czyli mechanizm weryfikujący uruchamiane pliki wykonywalne podczas rozruchu systemu operacyjnego. Co ciekawe, w systemach Windows pojawił się dopiero w następcy Windows 7, czyli Windows 8. A Windows 8 weszło na rynek w 2012 roku. Czy to nie dziwne, że dopiero 11 lat później Microsoft dodaje to samo rozwiązanie i to do starszego systemu, który w dodatku przestaje być wspierany? Cóż - może być to po prostu podyktowane troską o bezpieczeństwo użytkowników pozostających przy "siódemce".

Zobacz również:

  • Popularna usługa przestanie obsługiwać Windows 7 i 8
  • Czy wiesz, że Windows 11 Cię szpieguje? Pokazujemy, jak to powstrzymać
  • Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości
Microsoft oszalał? Windows 7... dostaje nowoczesną funkcję

Fot.: Neowin

Ale uwaga - pojawiły się już pierwsze zgłoszenia dotyczące problemów powodowanych przez mechanizm bezpiecznego rozruchu. System zawiesza się w trakcie ładowania i można obserwować w nieskończoność logo na ekranie. Czyli, można by rzec, Microsoft wciąż w formie.

Źródło: Neowin