Microsoft patentuje RSS?

Kto korzysta z Internetu, z pewnością kojarzy technologię RSS. Dzięki niej możliwe jest otrzymywanie powiadomień o najnowszych wydarzeniach na świecie bez konieczności notorycznego przesiadywania na stronach WWW. Tymczasem przed świętami Internet obiegła wieść, że Microsoft właśnie opatentował RSS-y...

Nowina nie była zbyt wesoła, zwłaszcza dla producentów przeglądarek internetowych i czytników RSS. Natychmiast pojawiły się wizje Redmond niszczącego konkurencję przez zaskarżanie jej do sądu i żądanie olbrzymich odszkodowań.

Rzut oka na wniosek patentowy pozwala dostrzec, że w rzeczywistości nie chodzi o samą technologię Really Simple Syndication. Korporacji zależało raczej na zastrzeżeniu sposobu, w jaki system operacyjny daje użytkownikowi możliwość zarządzania kanałami.

Opatentowane zostanie również API, dzięki któremu aplikacje mogą się odwoływać do funkcji systemu operacyjnego - właściciel komputera zarządzałby opcjami synchronizacji wielu programów z jednego miejsca. Co więcej: API ma pozwalać na szybkie publikowanie treści w Internecie z poziomu dowolnej aplikacji. Nie ma w nim natomiast ani słowa o chęci zawłaszczenia przez Microsoft samej technologii RSS.

Oczywiście sposób, w jaki patent zostanie wykorzystany w przyszłości, to już wewnętrzna sprawa korporacji - wiadomo, że im więcej patentów, tym mniejsze prawdopodobieństwo na wpadkę i konieczność płacenia posiadającej dany patent firmie X odszkodowań idących w miliony dolarów.

Warto zajrzeć: "Microsoft Team RSS Blog" (witryna w języku angielskim)


Zobacz również