Microsoft patentuje pauzowanie telewizji

Nieco ponad tydzień temu Microsoft otrzymał wreszcie patent numer 6 973 669, o który starał się od marca 1993 roku. Patent opisuje technologię, dzięki której możliwe jest zatrzymywanie telewizji w celu kliknięcia w prezentowany na ekranie odsyłacz czy wejście do pokoju rozmów.

Jako że metodę zatrzymywania obrazu wykorzystującą Vertical Blanking Interval (VBI) opracowano ponad 12 lat temu, trudno nazwać ją nową i oczekiwać, że natychmiast pojawi się na rynku wyłącznie w produktach z Redmond. Zwłaszcza, że przerywniki - w postaci np. dodatkowych stron z informacjami - potrzebują pasma ok. 10 kb/s, podczas gdy nowoczesna cyfrowa telewizja wymaga mniej więcej 19 Mb/s na każdy kanał.

Tym niemniej Redmond szuka możliwości wykorzystania opatentowanej właśnie technologii. Jak podaje The Register, może się ona przydać w realizacji wizji Billa Gatesa, w której ekran telewizora jest podzielony na części: na jednym fragmencie będzie prezentowany normalny program, na drugim - kontekstowe reklamy podobobne do tych znanych z Google.

Wygląda więc na to, że lada chwila będziemy żyć w świecie, w którym ogłoszenia prezentowane będą na ekranie bez przerwy, a za przewinięcie filmu trzeba będzie zapłacić złotówkę (patrz artykuł: "Chcesz przewinąć film? Zapłać dolara!")...

Informacja o patencie: witryna FreePatentsOnline