Microsoft: pecet na przedpłaty

Koncern z Redmond ma nowy pomysł na dostarczenie technologii komputerowych użytkownikom z krajów rozwijających się. Firma stworzyła komputer... na kartę (działający podobnie, jak telefony w systemie pre-paid) - w tym tygodniu pierwsze takie urządzenia trafią do użytkowników w Brazylii (a później także w Meksyku, Rosji, Indiach oraz Chinach).

Idea jest prosta - klient kupuje w sklepie komputer, płacąc za niego jedynie część jego rzeczywistej wartości (w przypadku "pecetów" Microsoftu będzie to ok. 50%). Później, aby móc z niego normalnie korzystać, kupuje karty pre-paid o odpowiedniej wartości (każda karta zapewnia pewną liczbę godzin korzystania z komputera). Gdy wykupiony czas będzie się kończył, użytkownik zostanie o tym poinformowany, zaś dodatkowo wyłączona zostanie część funkcji komputera. Wtedy niezbędne będzie dokupienie nowej karty (w sklepie lub Internecie).

Komputery, które wykorzystane zostaną w tym projekcie, stworzone zostały w oparciu o platformę FlexGo Microsoftu. Przedstawiciele koncernu tłumaczą, że do stworzenia takich "pecetów" zainspirował ich ogromny sukces telefonów komórkowych sprzedawanych w modelu pre-paid.

Pierwszym krajem, w którym dostępne będą komputery na kartę, będzie Brazylia - koncern ujawnił, że już w zeszłym roku testował tam opisywany model sprzedaży. Później - po ok. dwóch miesiącach - komputery FlexGo pojawią się również w Meksyku, Rosji, Indiach oraz Chinach. Wiadomo już, że Brazylii maszyna taka kosztować będzie ok. 300 USD.

Konfiguracji komputerów na razie nie podano - wiadomo jedynie, że partnerami Microsoftu w tym przedsięwzięciu są firmy Intel, Advanced Micro Devices, Infineon Technologies, Lenovo Group, Phoenix Technologies oraz Transmeta Corp. Produkcją komputerów zajmą się firmy Lenovo (w Chinach i Indiach), First International Computer (w Brazylii), Excimir (w Rosji) oraz Avatar (w Meksyku).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: