Microsoft podał ceny Windows Visty

Wiemy już, ile będą kosztowały edycje Home Basic, Home Premium, Business oraz Ultimate systemu Windows Vista. Pierwsza z nich, przeznaczona dla osób, które wykonują podstawowe operacje, takie jak "surfowanie pod Internecie, wysyłanie poczty elektronicznej, przeprowadzanie edycji prostych dokumentów" będzie kosztować 199 dolarów. Za uaktualnienie do Home Basic trzeba będzie zapłacić 99 USD.

Informacja o tym, ile będzie kosztowała edycja Windows Vista Enterprise, nie jest dostępna. Ta wersja przeznaczona jest dla nielicznych klientów Microsoftu. Przedsiębiorstwo, które chciałoby ją zakupić, musi być wielką organizacją o zasięgu globalnym, można więc przypuszczać, że każdy taki klient ma możliwość indywidualnej negocjacji cen.

Wersja Home Premium, wzbogacona w liczne funkcje multimedialne i trójwymiarowy interfejs Aero wyposażona została między innymi w oprogramowanie Windows Tablet i Touch Technology, ułatwiające podłączenie do peceta tableta i sterowanie nim za pomocą dotyku lub piórka (stylusa). Vista Home Premium obsługuje również technologię Windows Vista SideShow, która pozwala producentom laptopów na zastosowanie na obudowie komputera dodatkowego wyświetlacza. Dzięki niemu użytkownik ma dostęp do podstawowych informacji (np. terminarz spotkań czy spis numerów telefonów) bez konieczności uruchamiania laptopa. Możliwość korzystania z Home Premium wyceniono na 239 USD, a za uaktualnienie do tej wersji użytkownik zapłaci 159 USD.

Kolejną wersją jest stworzona z myślą o przedsiębiorstwach Vista Business. Tutaj największy nacisk położono na bezpieczeństwo, niezawodność, prostotę budowy i obsługi sieci oraz łatwość wymiany danych i pracy grupowej. Ta wersja również została wyposażona w interfejs Aero oraz Windows Tablet, Touch Technology oraz SideShow. Dodatkowo użytkownik skorzysta z Windows BitLocker, technologii odpowiadającej za szyfrowanie całego dysku twardego. Koszt jej zakupu to 299, a aktualizacji - 199 USD.

Ostatnią z omawianych wersji jest Vista Ultimate. Łączy ona w sobie wszystkie zalety poprzednich edycji. Znajdziemy w niej zaawansowane funkcje multimedialne oraz technologie służące bezpieczeństwu i łatwości wymiany danych czy budowy sieci z edycji Business. Za Vista Ultimate trzeba zapłacić 399 USD, a za uaktualnienie - 259 dolarów.

Wszystkie podane ceny to ceny sugerowane i dotyczą klientów końcowych.

Przypomnijmy, iż niedawno ceny systemu Windows Vista przypadkowo znalazły się na stronie internetowej kanadyjskiej filii Microsoftu.