Microsoft podpisuje umowę z Sony Ericsson

Firma Microsoft ogłosiła, że osiągnęła porozumienie z producentem telefonów komórkowych Sony Ericsson. Wyjaśniono sobie przeróżne kwestie organizacyjno-licencyjne i już nic nie stoi na przeszkodzie by smartfony Sony Ericsson mogły się łączyć z komputerami za pomocą oprogramowania Microsoft's Exchange.

Microsoft podpisuje umowę z Sony Ericsson

Sony Ericsson m600i

Dzięki tej umowie Microsoft liczy na umocnienie swojej pozycji na rynku telefonii komórkowej i technologii mobilnych. Usługa będzie skierowana głównie do pracowników dużych firm i korporacji, szczególnie tych z posiadających wiele oddziałów w oddalonych od siebie miejscach. Będą oni mogli łączyć się z komputerami w centrali za pomocą protokołu Exchange ActivSync przy pomocy tak zwanych smartfonów, czyli zaawansowanych technologicznie telefonów komórkowych zawierających niektóre funkcje komputera czy elektronicznego kalendarza. Sony Ericsson produkuje obecnie dwa modele tego typu urządzeń - SE P990 i SE M600 (dodatkowe informacje nt. M600 - patrz artykuł: "Piękne maleństwo Sony Ericsson").

Microsoft Exchange to system pocztowy przeznaczony do pracy grupowej, często używany w dużych firmach. Posiada między innymi kalendarz z możliwością planowania działań grupowych, umożliwia szyfrowanie i podpisywanie poczty, zawiera rozbudowane filtry antyspamowe. Podobne systemy, konkurencyjne wobec Microsoft Exchange, to Lotus Domino Server i Novell GroupWise.