Microsoft pomaga policji

Japońscy policjanci, specjalizujący się w walce z cyberprzestępczością, będą wcześniej informowani o błędach w zabezpieczeniach produktów Microsoftu - zakłada porozumienie, zawarte przez koncern z Redmond i japońską Narodową Agencję Policyjną.

O nawiązaniu współpracy poinformował podczas wizyty w Japonii Bill Gates. Porozumienie zakłada, że koncern będzie możliwie najwcześniej dostarczał informacje o potencjalnie niebezpiecznych błędach w swoim oprogramowaniu specjalnej jednostce japońskiej policji, specjalizującej się w walce z przestępczością internetową. Firma uruchomi również specjalną linię komunikacyjną, poprzez którą policjanci uzyskają dostęp do szczegółowych informacji na temat 'dziur' w produktach Microsoftu, a także przygotuje szereg szkoleń, poświęconych 'cyberprzestępczości'.

"Bardzo poważnie podchodzimy do kwestii bezpieczeństwa - zapewnienie odpowiedniego wsparcia technologicznego jest częściowym rozwiązaniem związanych z bezpieczeństwem problemów" - powiedział podczas konferencji prasowej Bill Gates.

Japońska policja uzyska informacje o błędach na tych samych zasadach, na których o nowym problemach powiadamiani są partnerzy oraz kluczowi klienci Microsoftu (którzy zwykle dowiadują się o 'dziurach' w oprogramowaniu wcześniej niż klienci indywidualni).

Bill Gates podkreślił, że umowa zawarta z japońską policją jest elementem szerszej strategii, polegającej na nawiązywaniu ścisłej współpracy z wymiarem sprawiedliwości różnych krajów. Głównymi jej celami jest walka z tzw. phishingiem (czyli zjawiskiem, polegającym na wyłudzaniu od internautów cennych danych - np. poprzez strony podszywające się pod serwisy finansowe) oraz zagrożeniami, czyhającymi na dzieci w chatroomach. Podobne porozumienie Microsoft już wcześniej zawarł m.in. z kanadyjską policją.


Zobacz również