Microsoft pomoże w wykrywaniu raka płuc. Dzięki analizie zapytań internauty

Microsoft opracował narzędzie, które opierając się m.in. na zapytaniach wpisywanych w wyszukiwarkę Bing jest w stanie wykryć u internauty raka płuc.

W JAMA Oncology pojawiła się interesująca publikacja dotycząca Microsoftu. Dowiadujemy się z niej, że amerykańska firma znalazła sposób na wykrycie raka płuc u internauty bazując głównie na wyszukiwaniach jakie wpisuje w Binga. Udało jej się to poprzez analizę wsteczną (sięgającą kilku lat) zapytań osób, które wpisały w wyszukiwarkę pytanie "Właśnie zdiagnozowano u mnie raka płuc". Dzięki temu systemowi - jak przekonuje Microsoft - możliwe jest wykrycie raka płuc nawet rok wcześniej niż w typowym przebiegu diagnozy.

Czy metoda Microsoftu jest skuteczna?

Metoda Microsoftu bazuje na znajdywaniu powiązań pomiędzy wspomnianymi wyszukiwaniami, miejscem zamieszkani internauty oraz możliwymi objawami raka płuc. Odpowiadający za to algorytm zapewnia skuteczność na poziomie 39 procent. Oznacza to więc, ze w ponad 50% przypadków mamy do czynienia z fałszywymi alarmami. Nie zmienia to jednak faktu, że warto korzystać z narzędzia Microsoftu ponieważ faktycznie może pomóc w ratowaniu życia ludzkiego. Ponadto z pewnością z czasem trafność diagnoz zostanie zwiększona.