Microsoft ponoć podąża za każdym linkiem przesyłanym przez użytkowników Skype

Serwis Heise Online twierdzi, że Microsoft prawdopodobnie sprawdza każdy adres URL przesyłany pomiędzy użytkownikami komunikatora Skype.

Serwis Heise Online opierając się na informacjach pozyskanych od jednego ze swoich czytelników donosi, że Microsoft prawdopodobnie odwiedza każdy adres URL, jaki przesłany zostanie pomiędzy użytkownikami komunikatora Skype. Aby przetestować, czy tak faktycznie jest, pomysłowy internauta wysłał do znajomego dwa adresy URL prowadzące do różnych celów (serwisu opartego na chmurze i danych logowania). W kilka godzin po zakończeniu rozmowy okazało się, że za wspomnianymi linkami podążyła osoba/automatyczny system identyfikowana adresem IP, który wydawał się pochodzić z Redmond.

Osobom, które oburzyła ta informacja pragnę jednak zwrócić uwagę na następujący fragment dokumentu "Zasady ochrony danych osobowych przez firmę Skype":

"Firma Skype może korzystać z automatycznego skanowania wiadomości czatu i SMS-ów w celu (a) identyfikacji potencjalnego spamu i/lub (b) identyfikacji adresów URL, które zostały wcześniej oznaczone jako łącza do witryn zawierających spam lub mających na celu oszustwo bądź wyłudzenie informacji. W niektórych przypadkach firma Skype może zachowywać i ręcznie sprawdzać wiadomości czatu i SMS-y w związku z działaniami mającymi na celu zapobieganie rozsyłaniu spamu. Firma Skype może według własnego uznania zablokować wiadomości zawierające spam, uniemożliwić ich dostarczenie lub usunąć podejrzane łącza z wiadomości."

Wydaje się, że paragraf ten uprawnia Microsoft do opisanych działań.

_________________

Mam nadzieję, że gigant odniesie się do tych doniesień i wyda oświadczenie wyjaśniające, czy są one prawdziwe. Jeżeli są, być może poznamy szczegóły na temat działania wspomnianego systemu.