Microsoft poprawia komunikator Skype i dodaje nowe opcje synchronizacji

Microsoft kupił kilka lat temu komunikator Skype i od tego czasu zajmuje się jego rozwojem. Pod okiem programistów z Redmond protokół i aplikacje klienckie stale się rozwijają. Teraz została dodana wśród innych nowości długo oczekiwana możliwość synchronizacji archiwum rozmów między kilkoma urządzeniami w czasie rzeczywistym.

Skype powstał dekadę temu, a od kilku lat jego rozwojem zajmuje się Microsoft. Ponieważ komunikator projektowany był w czasach zanim popularność zdobyły nowoczesne urządzenia mobilne w postaci smartfonów i tabletów, jego twórcy nie brali pod uwagę wyzwań jakie stwarza korzystanie przez użytkowników z jednego narzędzia na kilku komputerach. Z tego powodu nie przewidziano w rozwoju Skype’a, mogłoby się dziś wydawać tak podstawowej funkcji, jak synchronizacji archiwum między komputerem, tabletem i telefonem.

Do tej pory synchronizacja pomiędzy urządzeniami była prawdziwą solą w oku użytkowników. Od teraz synchronizacja historii rozmów oraz ich statusu (przeczytane lub nieprzeczytane) będzie odbywać się znacznie szybciej, a przy okazji uruchomienie dodatkowej aplikacji Skype nie będzie powodowało wyświetlania się zdublowanych powiadomień. Zmiany wprowadzone zostaną w formie aktualizacji dla aplikacji na wszystkie systemy operacyjne, na których Skype jest nadal rozwijany.

Przy okazji deweloperzy pracujący nad rozwojem Skype’a wprowadzili nieco zmian do kodu aplikacji mobilnych. Ma to pozwolić na jeszcze szybsze uruchamianie się i wznawianie uśpionej aplikacji oraz mniejszy pobór prądu przez komunikator uruchomiony w tle. W przyszłości możemy zaś spodziewać się wyciszania powiadomień na urządzeniach, które obecnie nie są używane oraz synchronizacji listy ulubionych.