Microsoft: poprawimy UAC w Windows 7

Kilka dni temu informowaliśmy o złamaniu mechanizmu Kontroli Konta Użytkownika (UAC) w Windows 7. Gigant z Redmond początkowo zbagatelizował sprawę i powiedział, że funkcja pozostanie w obecnej postaci. W końcu się jednak przełamał i na blogu Engineering Windows 7 poinformował, że w wersji Release Candidate 1 UAC doczeka się kilku istotnych usprawnień.

Nowy UAC został zaprojektowany tak, aby był mniej uciążliwy. I w rzeczywistości tak jest. Liczba komunikatów jest znacznie mniejsza, niż w Viście. Nie ma jednak róży bez kolców. Okazuje się, że można go dezaktywować prostym skryptem. Możliwe to jest, bo nowy UAC nie pyta o zgodę, gdy czynność wykonywana jest na koncie użytkownika, który ma stosowne uprawnienia w systemie.

7 powodów, aby pokochać Windows 7

Zespół odpowiedzialny za rozwój "siódemki" zapowiedział, że wraz z wersją RC, UAC doczeka się dwóch istotnych zmian. Po pierwsze mechanizm sterujący funkcją będzie działał jako osobny proces, który wymagać będzie specjalnych uprawnień. Drugą istotną nowością będzie to, że jeśli zechcesz zmienić poziom UACa, to będzie musiał wyrazić zgodę... z użyciem UACa.

Więcej informacji: blog Engineering Windows 7 (w j. ang.)