Microsoft: poprawka dla Bluetooth nie działała w XP

W ubiegłym tygodniu Microsoft udostępnił kolejny pakiet poprawek dla swoich produktów - wśród nich znalazło się uaktualnienie usuwające krytyczną lukę z wykorzystywanego w Windows modułu Bluetooth. Specjaliści ds. bezpieczeństwa zgodnie uznali ten błąd za najgroźniejszy z załatanych - problem w tym, że - jak się właśnie okazało - przygotowany przez koncern patch nie działał w systemie Windows XP SP2 i SP3.

Koncern dowiedział się o problemie krótko po udostępnieniu poprawek (pisaliśmy o nich w tekście "Korzystasz z Windows? Załataj IE, DirectX i Bluetooth!") - wtedy też rozpoczęto prace nad poprawioną wersją łatki. Uaktualnienie jest już gotowe - można je pobrać za pośrednictwem mechanizmu Microsoft Update.

Sprawa jest poważna, ponieważ luka w oprogramowaniu odpowiedzialnym w Windows za obsługę Bluetooh pozwala na zaatakowanie każdego komputera obsługującego tę technologię - wystarczy wysłać do niego odpowiednio przygotowane pakiety danych. Nie mniej istotny jest fakt, iż pierwszy patch nie działał w Windows XP - czyli najpopularniejszym obecnie systemie operacyjnym.

Microsoft nie ujawnił na razie, co spowodowało problem - przedstawiciele koncernu ograniczyli się do stwierdzenia, że zamieszanie z poprawką jest efektem "dwóch niezależnych błędów ludzkich".