Microsoft powołuje międzynarodową radę ds. cyberprzestępczości

Amerykański producent oprogramowania zrzesza 15 decydentów z siedmiu rynków Azji i Pacyfiku w celu utworzenia rady wykonawczej ds. bezpieczeństwa cybernetycznego, która ma nadzieję wymieniać informacje o zagrożeniach.

Microsoft zjednoczył decydentów na siedmiu rynkach Azji i Pacyfiku, w tym w Singapurze i Indonezji, w celu ułatwienia wymiany informacji o zagrożeniach i zasobach między ich sektorami publicznymi. Twierdzi również, że zbiorowe wysiłki w całym regionie są bardzo ważne w zwalczaniu zagrożeń cyberbezpieczeństwa, które są nieuniknione w coraz bardziej połączonym świecie. Głównym celem powołanej Rady Wykonawczej ds. Cyberbezpieczeństwa Sektora Publicznego Azji i Pacyfiku jest ustanowienie komunikacji pomiędzy organizacjami oraz ułatwienie dzielenia się najważniejszymi informacjami i praktykami zapobiegającymi cyberatakom.

Firma zauważyła, że w regionie Azji i Pacyfiku odnotowano większą częstotliwość ataków złośliwego oprogramowania i ransomware, które były częstsze niż średnia światowa. Cyberprzestępczość nie tylko spowodowała straty finansowe, ale także stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i obniżyła zaufanie do gospodarek cyfrowych.

Kapitan grupy National Cybersecurity Agency Thailand i pełniący obowiązki zastępcy sekretarza generalnego, Amorn Chomchoey, powiedzał:

Rada wykonawcza ds. bezpieczeństwa cybernetycznego jest instrumentalną platformą współpracy między naszymi narodami. Silniejsze relacje, które nawiążemy dzięki tej radzie, umożliwią nam przewidywanie zagrożeń na jak najwcześniejszym etapie i zapobieganie im, zanim skutki cyberprzestępczości rozwiną się w kolejną "pandemię" dla cyberświata.

Microsoft przekazał, że członkami rady będzie część forum, z którego składał się z "ekosystem doradców branżowych cyberbezpieczeństwa". Dzięki temu uzyskać można dostęp do szkoleń certyfikacyjnych, warsztatów i praktycznych sesji laboratoryjnych.

Celem jest zwiększenie umiejętności cyfrowych i cyberbezpieczeństwa w krajach uczestniczących. Producent oprogramowania zauważył, że przy większości infrastruktury technologicznej (należącej i obsługiwanej przez prywatne firmy) ważne jest, że rządy tworzą koalicje z firmami technologicznymi, aby napędzać strategie cyberobrony.