Microsoft pozbawia Windows 8 wsparcia dla DVD. Chodzi o pieniądze...

Masz bogatą kolekcję filmów DVD, które chętnie oglądasz za pośrednictwem komputera i jednocześnie czekasz z niecierpliwością na system Windows 8? Jeżeli tak, powinieneś więc wiedzieć, że Microsoft przygotował dla ciebie pewną niemiłą niespodziankę...


Szykowany przez Microsoft system Windows 8 pojawi się na rynku najprawdopodobniej w październiku. Jest to oprogramowanie, które powinno wedle zapewnień jego twórców idealnie sprawdzać się w różnych zastosowaniach począwszy od tabletów, poprzez laptopy, a skończywszy na komputerach stacjonarnych.

Z wpisów, które zamieściliście pod tekstem "Microsoft Windows 8 Consumer Preview: pobieraj i testuj!" wynika, że budzi on w was mieszane uczucia. Jednym się podoba, natomiast inni nie zostawiają na nim suchej nitki. Ostatnie doniesienia na jego temat z pewnością jeszcze bardziej utwierdzą w swoich przekonaniach tę drugą grupę.

Z DVD już nie będzie tak łatwo...

Microsoft przyznał bowiem, że dostarczany wraz z Windows 8 program Windows Media Player nie będzie pozwalał na odtwarzanie filmów DVD. Funkcjonalność taką można będzie dopiero uzyskać zakupując dodatkowo aplikację Windows Media Center.

Dlaczego Microsoft zdecydował się na taki krok? Ze względu na fakt, że wraz z każdą kopią Windows oferującą możliwość odtwarzania filmów DVD zmuszony był do wnoszenia kilku opłat licencyjnych. I to bez względu na fakt, czy dany komputer wyposażony był w napęd optyczny, czy też nie (z drugiej jednak strony przecież zawsze można skorzystać z napędu zewnętrznego).

Czyli już nie będzie można "za darmo" oglądać filmów DVD?

Oczywiście, że będzie można. Rezygnując z zakupu Windows Media Center od Microsoftu mamy bowiem możliwość skorzystania z darmowych rozwiązań firm trzecich, takich jak np. program VLC Media Player.