Microsoft - pozew o JPEG

Firma Forgent Networks złożyła w sądzie w stanie Teksas pozew przeciwko koncernowi Microsoft, w którym zarzuca mu nielegalne korzystanie z zastrzeżonego przez nią formatu zapisu grafiki JPEG. Wcześniej przedstawiciele Forgent Networks złożyli podobne pozwy przeciwko kilkudziesięciu innym firmom.

Pozew przeciwko Microsoftowi jest konsekwencją fiaska negocjacji pomiędzy firmami, których celem były ustalenie wysokości opłat licencyjnych, które producent Windows powinien płacić za wykorzystanie standardu JPEG. "Chcemy, aby Microsoft płacił nam uczciwie za wykorzystywanie naszej technologii. Jeśli firma korzysta z JPEG, to znaczy, że korzysta z opatentowanych przez nas rozwiązań" - tłumaczy Michael Noonan z Forgent Networks.

Warto przypomnieć, że w poprzedni piątek Microsoft przeprowadził 'uderzenie wyprzedzające' - firma złożyła w kalifornijskim sądzie pozew, w którym domaga się od sądu, by ten przeanalizował sprawę i orzekł, że koncern nie korzysta nielegalnie z żadnych opatentowanych rozwiązań.

Forgent Networks w kwietniu ubiegłego roku złożyła podobne pozwy przeciwko 31 firmom (zaś w kolejnych miesiącach - przeciwko kilkunastu kolejnym). Jak dotąd udało jej się zawrzeć 35 porozumień z firmami, które zdecydowały się na płacenie za korzystanie z formatu JPEG (wśród nich znalazły się m.in. Sony, Adobe, Macromedia oraz Onkyo). Cały czas trwają negocjacje m.in. z Apple, Dellem, Kodakiem, HP, IBM oraz Xerox.


Zobacz również