Microsoft: pozew o bezprzewodowe e-maile

Koncern Microsoft po raz kolejny został oskarżony o nieautoryzowane korzystanie z opatentowanej technologii. Tym razem oskarżycielem jest amerykańska firma Visto, która zarzuca gigantowi z Redmond, że w oprogramowaniu Windows Mobile 5.0 nielegalnie wykorzystał opatentowane przez nią rozwiązania.

Przedmiotem sporu są patenty, związane z korzystaniem z poczty elektronicznej za pomocą telefonów komórkowych i wszelkiego rodzaju urządzeń przenośnych. Pozew w tej sprawie został już złożony w Sądzie Okręgowym w Teksasie.

Przedstawiciele Visto domagają się od Microsoftu wypłacenia odszkodowania (jego wysokości na razie nie podano) oraz natychmiastowego zaprzestania dystrybucji oprogramowania, w którym wykorzystano opatentowane rozwiązania - chodzi o system operacyjny dla urządzeń przenośnych Windows Mobile 5.0.

Firma oskarżyła również Microsoft o nieuczciwe praktyki biznesowe, polegające na wykradaniu rozwiązań technologicznych tworzonych przez małe firmy i późniejszym "uciszaniu" ich pretensji sowitymi odszkodowaniami.

Rzecznik Microsoftu na razie nie skomentował zarzutów Visto.