Microsoft pozwany przez Alcatela

Firma Alcatel oskarżyła koncern Microsoft o naruszenie patentów, związanych m.in. z strumieniową transmisją wideo. Francuzi domagają się od giganta z Redmond natychmiastowego zaprzestania łamania prawa patentowego, wypłacenia odszkodowania oraz pokrycia wszelkich kosztów postępowania.

Alcatel domaga się od sądu uznania, że Microsoft świadomie i nielegalnie wykorzystał w swoich produktach ich opatentowane rozwiązania technologiczne. Firma złożyła w tej sprawie dwa oddzielne pozwy w sądzie w stanie Teksas.

Przedstawiciele Alcatela nie poinformowali, w których aplikacjach koncernu z Redmond wykorzystane zostały sporne technologie - wiadomo jedynie, że są one związane m.in. z "przewijaniem" strumieniowej transmisji wideo oraz przeskakiwaniem do wybranego momentu klipu filmowego. W sumie francuska firma oskarżyła koncern z Redmond o naruszenie siedmiu różnych patentów.

Przedmiotem sporu najprawdopodobniej jest internetowa platforma telewizyjna Microsoftu - Microsoft IPTV - w skład której wchodzi m.in. cyfrowy magnetowid wyposażony w funkcję nagrywania strumieniowej transmisji wideo. Firmy Alcatel i Microsoft ściśle współpracowały przy tym projekcie.

Warto przypomnieć, że Microsoft jest zaangażowany również w spór patentowy z przejmowaną właśnie przez Alcatela firmą Lucent Technologies. W tym przypadku proces dotyczy funkcji umożliwiającej konsoli Xbox 360 odtwarzanie plików MPEG2 - przedstawiciele Lucent twierdzą, że Microsoft wykorzystał do jej zaimplementowania opracowane przez nich rozwiązanie.