Microsoft pracuje nad wtyczką dla Firefoksa

Firma z Redmond poinformowała o planach opracowania specjalnej wtyczki dla przeglądarki Firefox, umożliwiającej aplikacji Mozilli współpracę z zaimplementowaną w systemie Windows Vista technologią zarządzania tożsamością, CardSpace.

Technologia CardSpace (znana wcześniej pod nazwą InfoCard) ułatwia użytkownikom systemu operacyjnego zarządzanie i kontrolę informacji i danych, które - w postaci identyfikatorów i haseł - pozostawiają oni w Internecie. Narzędzie to w zamiarze Microsoftu ma zastąpić nazwy użytkownika i hasła, a tym samym zapewnić internautom lepszą ochronę przed internetowymi oszustami. Pierwsza próba wprowadzenia podobnej technologii zakończyła się dla firmy niepowodzeniem - system o nazwie Passport nie zyskał przychylności użytkowników, gdyż zakładał przechowywanie danych osobowych na firmowych serwerach. CardSpace przechowuje ważne dane użytkownika na komputerze, być może będzie więc cieszyć się większym zaufaniem.

Wtyczka dla Firefoksa ma zostać stworzona przez programistów należącego do Microsoftu Open Source Software Lab. Być może zostanie też udostępniona społeczności programistów open source. Nie wiadomo jednak na razie, kiedy prace nad wspomnianą wtyczką zostaną ukończone, ani też jak będzie wyglądał model jej dystrybucji.