Microsoft prezentuje Office 2010

Koniec tradycyjnego menu i paska narzędzi! W nowej wersji pakietu biurowego Office, który Microsoft wprowadzi w przyszłym roku, zastąpi je wstążka, czyli rozwiązanie interfejsu, z którym mogliście spotkać się już w Office 2007. Ale oczekiwania przed konferencją Worldwide Partner Conference 2009, podczas której zaprezentowano Office 2010, były jeszcze większe. Analitycy spodziewali się webowej wersji pakietu, która nie wymaga instalacji na dysku, a jedynie połączenia z Internetem. Na razie można ją było zobaczyć tylko na nieoficjalnych klipach wideo. Gotowa usługa ruszy w pierwszej połowie przyszłego roku.

Podczas Worldwide Partner Conference 2009 w Nowym Orleanie Microsoft przedstawił pakiet Office 2010. Wersja techniczna pakietu w tym samym czasie trafiła również do serwisów torrentowych. W tym samym czasie pojawiły się również pierwsze konkrety dotyczące Microsoft Web Applications 2010 i Office Mobile 2010.

Microsoft Office 2010 - co nowego?

Microsoft oficjalnie poinformował, że premiera Office 2010 odbędzie się w pierwszej połowie przyszłego roku. Niestety, nie podano przy tym szacowanej ceny pakietu. Gigant z Redmond poinformował jedynie o zredukowaniu liczby edycji Office z planowanych ośmiu do pięciu.

Zaprezentowane na konferencji oprogramowanie doczekało się m.in. następujących zmian:

Microsoft prezentuje Office 2010

W lewym górnym roku widoczny przeprojektowany przycisk Office

1. Wprowadzona po raz pierwszy w pakiecie Office 2007 i zastępująca tradycyjne menu oraz paski narzędzi wstążka (ribbon) będzie od teraz dostępna we wszystkich aplikacjach. Doczekała się ona również pewnych zmian. Znajdujący się w lewym górnym rogu przycisk Office został przeniesiony nieco niżej i przeprojektowany - ma obecnie kształt prostokąta (Microsoft tłumaczy tą zmianę faktem, że wiele osób nie kojarzyło wcześniejszego okrągłego przycisku z przyciskiem funkcyjnym lecz przyjmowało, że jest to wyłącznie logo pakietu).

2. Po kliknięciu na przycisk Office otwieramy nowy widok nazwany przez Microsoft Backstage View. Oferuje on szereg użytecznych informacji na temat dokumentu oraz dostęp do przydatnych funkcji. Wybierając np. tryb drukowania będziemy teraz mieli możliwość z jednego miejsca podejrzenia dokumentu oraz ustawienia trybów drukowania.

3. Udostępniono nową funkcję Paste Preview, która pozwala podejrzeć jak będzie wyglądał wklejany materiał w dokumencie.

Microsoft prezentuje Office 2010

Nowe narzędzie pozwalającen na edycję obrazków

4. Udostępnione zostało nowe narzędzie edycji obrazków. Pozwala ono między innymi na ich wyostrzenie, zmianę kontrastu i dodanie wielu efektów oraz oferuje przydatną funkcję umożliwiającą pozbycie się niepotrzebnego tła.

5. Nowy Office dostępny będzie również w 64-bitowej wersji.

6. W Excelu dodano funkcję Sparklines. Dzięki niej istnieje możliwość umieszczenia obok znajdujących się danych niewielkiej komórki pokazującej ich wizualną prezentację.

7. W Outlooku udostępniono szereg narzędzi ułatwiających wysyłanie wiadomości e-mail. Najciekawsze z nich nosi nazwę Quick Steps i pozwala, po kliknięci prawym przyciskiem myszy na otrzymanej wiadomości, na dostęp do szeregu operacji które możemy wykonać. Dodano również współpracujące z systemem pocztowym Microsoft Exchange narzędzie Mail Tips ostrzegające przed wysłaniem e-maila, który prawdopodobnie nie powinien być wysłany (alarmuje np. podczas próby wysłania wiadomości do zbyt dużej grupy osób).

Microsoft prezentuje Office 2010

Sparklines - nowa funkcja programu Excel

8. W Wordzie zapewniono możliwość dodania do tekstu kilku nowych efektów (np. cienia, żarzenia i odbicia) oraz skorzystania z nowego narzędzia służącego do zrzutów ekranu. Dodatkowo wielu użytkowników będzie mogło pracować online z jednym dokumentem.

9. PowerPoint doczekał się wbudowanego narzędzia pozwalającego na skorzystanie z podstawowych funkcji edycji wideo. W trakcie wyświetlania podczas prezentacji filmów istnieje możliwość ich pauzowania, cofania oraz szybkiego przewijania do przodu. Ponadto można umieścić w prezentacji kod "embed" filmu z serwisu YouTube (oczywiście aby go wyświetlić komputer musi być podłączony do Internetu). Warto też wspomnieć o narzędziu służącym do zrzutów ekranu oraz łatwiejszym korzystaniu (dzięki wstążce) z dostępnych animacji (jest ich teraz więcej).

Microsoft Web Applications 2010 - wciąż czekamy

Na kilka godzin przed rozpoczęciem Worldwide Partner Conference 2009, w Sieci pojawiły się klipy wideo oraz pierwsze informacje związane z Web Applications 2010 - webową wersją Office 2010.

Na filmach widać kilka funkcji webowego Worda, Excela, PowerPointa oraz OneNote zintegrowanych z usługą SharePoint. Co ciekawe, aplikacje zaprezentowane są nie tylko w przeglądarce Internet Explorer, ale również Mozilla Firefox i Safari. Serwis techcrunch podaje, że programy będą darmowe, choć zakres ich funkcjonalności zostanie ograniczony w stosunku do klasycznych wersji.

W klipie "What's New in Microsoft Mobile 2010" Dev Balasubramanian, jeden z zarządzających projektem Office, prezentuje również dodatkową usługę Office Mobile 2010 dla urządzeń mobilnych. Według menedżera rozwiązanie to umożliwia 'zabranie pakietu Office wszędzie gdzie zechcesz". Nowe funkcje dla urządzeń mobilnych to m.in. prezentowanie wymiany wiadomości e-mail w postaci konwersacji, obsługę Excela, PowerPointa, Worda i OneNote w ramach SharePoint, usługę Mobile Document Viewer pozwalającą na otwieranie dokumentów z serwera firmy i podgląd na urządzeniu mobilnym (w postaci stron internetowych) oraz komunikator firmowy.

Niestety, wbrew oczekiwaniom, Microsoft nie zaprezentował dzisiaj webowej wersji Office 2010. Obecnie wiadomo jedynie, że powinna ona zostać udostępniona bezpośrednio w ramach usługi Windows Live, w pierwszej połowie przyszłego roku.

Aktualizacja: 13 lipca 2009 22:14

Artykuł został przeredagowany. Dodane zostały informacje o nowościach w pakiecie Office 2010.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: