Microsoft prezentuje biblioteki DirectX 12 ze wsparciem dla ray tracingu

Ray racing, czyli śledzenie promieni, to jeden z flagowych wynalazków firmy Nvidia. Microsoft uznał je za obiecujące, dlatego nowa edycja bibliotek DirectX 12 będzie posiadać dla niego zaawansowane wsparcie.

Microsoft przekazał deweloperom informacje o dodaniu w nowej edycji bibliotek DirectX 12 (mają pojawić się z systemem Windows 10 w wersji 20H1, która już dostępna jest dla uczestników programu Windows Insider) funkcji o nazwach: DirectX Raytracing Tier 1.1, DirectX Mesh Shader oraz DirectX Sampler Feedback. Wymieniono także inne, jednak bez zagłębiania w ich funkcje, natomiast o trzech wymienionych napisano sporo. DirectX Raytracing Tier 1.1 ma dodać dodatkowe shadery do istniejącego Raytracing PSO, co pozwoli podnieść dynamikę animacji, zaś ExecuteIndirect for Raytracing umożliwi korzystanie z algorytmów, które będą decydować o animowaniu promieni.

Microsoft prezentuje biblioteki DirectX 12 ze wsparciem dla ray tracingu

DirectX Mesh Shader ma podnieść wydajność poprzez lepsze wykorzystanie buforów pamięci, co wpłynie m.in. na rysowanie linii geometrycznych, umożliwi też teselację oraz szybsze wykonywanie poszczególnych komend związanych z przetwarzaniem grafiki. Da to nowe możliwości obróbki geometrii procesorom nowych kart graficznych, a co za tym idzie - umożliwi deweloperom na zwiększenie ilości detali geometrycznych, pozwalając renderować bardziej widowiskowe sceny bez wpływu na fps. DirectX Sampler Feedback zapisuje, które obszary tekstur zostały używane podczas operacji samplowania. Korzysta z dwóch różnych scenariuszy działania - Texture Streaming oraz Texture-Space Shading - co pozwala zredukować czas ładowania podczas grania w gry z wysokimi ustawieniami detali grafiki.

Wszystkie trzy funkcje w bibliotekach DirectX 12 mają za zadanie poprawić jakość wizualną gier, a ich twórcom umożliwić jeszcze bardziej "wypasioną" grafikę. Nie będą uniwersalnym lekiem na różne problemy, trapiące graczy korzystających z ustawień ultra, ale z pewnością ułatwią zadanie deweloperom.