Microsoft prezentuje tablety z Windows 8. Wyglądają świetnie!

Zgodnie z oczekiwaniami większości analityków i dziennikarzy Microsoft zaprezentował właśnie dwa tablety pracujące pod kontrolą systemu Windows 8. Urządzenia, które noszą oznaczenia Surface RT i Surface Pro, cechują się interesującą hybrydową konstrukcją.


Stało się! Podczas dość zaskakująco zapowiedzianej w piątek konferencji Microsoft zaprezentował swoje pierwsze tablety pracujące pod kontrolą systemu Windows 8 i przeznaczone zarówno na na rynek konsumencki, jak i biznesowy.

Pierwsza, Surface RT, zbudowana została w oparciu o architekturę ARM (najprawdopodobniej chodzi o układ NVIDIA Tegra 3) i pracuje pod kontrolą systemu Windows 8 RT. Druga, Surface Pro, to znacznie wydajniejsze rozwiązanie korzystające z procesora Intel Core i5 Ivy Bridge oraz systemu Windows 8 Pro. Oba urządzenia wyposażone zostały natomiast w 10,6-calowe ekrany HD zabezpieczone szkłem ochronnym Gorilla Glass, obudowy ze stopu magnezu oraz pełnowymiarowe porty USB.

Surface Pro

Biznesowy tablet Surface Pro będzie pozwalał na uruchamianie standardowych aplikacji takich jak Word, czy Excel oraz, co oczywiste, aplikacji przygotowanych z myślą o interfejsie Metro. Poradzi sobie ponadto nawet z Photoshopem. Specyfikacja urządzenia jest następująca:

- waga: 903 gramy

- grubość: 13,5 milimetra

- 10,6-calowy ekran ClearType Full HD

- akumulator 42 Wh

- slot kart pamięci microSDXC, USB 3.0, Mini DisplayPort Video, antena 2x2 MIMO

- pamięć wewnętrzna: 64 GB, 128 GB

Surface RT

Konsumencki tablet Surface RT w odróżnieniu od poprzednika nie pozwala na obsługę standardowych desktopowych aplikacji Microsoft Office. W zamian oferuje jednak Office'a o ograniczonej funkcjonalności noszącego nazwę Office Home & Student. Specyfikacja urządzenia jest następująca:

- waga: 676 gramów

- grubość: 9,3 milimetra

- 10,6-calowy ekran ClearType HD

- akumulator 31,5 Wh

- slot kart pamięci microSD, USB 2.0, Micro HD Video, antena 2x2 MIMO

- pamięć wewnętrzna: 32 GB, 64 GB

Jak widać, tablet ten w porównaniu do poprzednika jest bardziej mobilny.

Hybrydowa konstrukcja

Co interesujące, oba urządzenia cechują się też hybrydową konstrukcją. Wyposażone zostały bowiem w specjalną nakładkę przypominającą nakładkę Smart Cover przeznaczoną do ochrony tabletów Apple. W odróżnieniu od niej rozwiązanie Microsoftu, którego grubość wynosi 3 milimetry, może jednak również pełnić rolę klawiatury zamieniając "windowsowy" tablet w laptop. Warto też wspomnieć o umieszczonej z tyłu obudowy specjalnej podpórka, która może się przydać np. podczas oglądania filmów.

Cena

Niestety Microsoft nie pokusił się o podanie cen obu nowych tabletów. Zapowiedział jedynie, że model Pro będzie kosztował tyle co ultrabooki.

_______________________

Co sądzicie o sprzęcie Microsoftu? Ma realną szansę na odniesienie sukcesu? Moim zdaniem jak najbardziej. Wszystko jednak zależy od cen...