Microsoft: projekt Milan, czyli komputer w... stole

Multimedialna maszyna, wyglądająca jak skrzyżowanie stolika do kawy z nowoczesnym pecetem - oto projekt Milan, czyli zaprezentowany właśnie przez Microsoft koncept komputera przyszłości. Urządzenie wyposażono w umieszczony horyzontalnie 30-calowy wyświetlacz, system Windows Vista oraz zaawansowany system sterowania dotykiem. Za to wszystko zapłacić trzeba będzie od 5 do 10 tys. USD. Wiadomo już, że Milan trafi na rynek pod marką Microsoft - przyjrzyjmy się więc bliżej najmłodszemu dziecku koncernu z Redmond...

Przedstawiciele Microsoftu przyznają, iż pracowali nad tym projektem od blisko 5 lat. Ich celem było zaprojektowanie nowego typu komputera - czegoś innego niż typowe komputery stacjonarne, notebooki czy pecety typu media center. Milan to zupełna nowość - urządzenie to jest w pewnym sensie połączeniem mebla oraz komputera. Koncern twierdzi, że produkt ten jest już właściwie gotowy do premiery rynkowej - będzie to trzecie z kolei urządzenie multimedialne wprowadzone do sprzedaży pod marką Microsoft - po konsoli Xbox oraz odtwarzaczu MS Zune.

Microsoft: projekt Milan, czyli komputer w... stole

Komputer typu Milan, wyposażony w system Windows Vista oraz oprogramowanie Microsoft Surface

Milan zaciera granice

O tym, jak poważne zamiary ma Microsoft świadczyć może choćby fakt, iż firma zmieniła ostatnio nazwę jednego z zespołów działu Entertainment and Devices - z 'New Consumer Products' na 'Surface Computing' (co jest nawiązaniem do projektu Milan). Szefem owego zespołu jest Pete Thompson - projektant, którego podstawowym zadaniem było do tej pory opracowywanie nowych, bardziej naturalnych interfejsów nowoczesnych urządzeń komputerowych. "Tworząc projekt Milan, wyszliśmy od pomysłu polegającego na zatarciu granicy pomiędzy światem cyfrowym i fizycznym" - tłumaczy Thompson.

Jeśli chodzi o konfigurację sprzętową, to zaprezentowany przez Microsoft prototyp wyposażony był w procesor Pentium 4 taktowany zegarem 3 GHz, 2 GB pamięci RAM oraz "powszechnie dostępną kartę graficzną ze standardowymi sterownikami". Grafika prezentowana jest na stole dzięki wbudowanemu projektorowi DLP skierowanemu na powierzchnię urządzenia - przekątna obrazu mierzy 30", jego proporcje to 4:3, zaś rozdzielczość - 1024 x 738 pikseli. Milan ma także wbudowany zasilacz, głośniki oraz pięć umieszczonych w środku kamer, które śledzą ruchy dłoni użytkownika (lub użytkowników) - dzięki temu możliwe jest sterowanie dotykiem.

Microsoft: projekt Milan, czyli komputer w... stole

Milan świetnie nadają się np. do zarządzania zdjęciami. Można je przeglądać, grupować, kopiować itp.

Aktualizacja: 31 maja 2007 18:06

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, na którym Bill Gates opowiada o najważniejszych funkcjach nowego komputera Microsoftu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: