Microsoft: projekt Milan, czyli komputer w... stole

Multimedialna maszyna, wyglądająca jak skrzyżowanie stolika do kawy z nowoczesnym pecetem - oto projekt Milan, czyli zaprezentowany właśnie przez Microsoft koncept komputera przyszłości. Urządzenie wyposażono w umieszczony horyzontalnie 30-calowy wyświetlacz, system Windows Vista oraz zaawansowany system sterowania dotykiem. Za to wszystko zapłacić trzeba będzie od 5 do 10 tys. USD. Wiadomo już, że Milan trafi na rynek pod marką Microsoft - przyjrzyjmy się więc bliżej najmłodszemu dziecku koncernu z Redmond...

Przedstawiciele Microsoftu przyznają, iż pracowali nad tym projektem od blisko 5 lat. Ich celem było zaprojektowanie nowego typu komputera - czegoś innego niż typowe komputery stacjonarne, notebooki czy pecety typu media center. Milan to zupełna nowość - urządzenie to jest w pewnym sensie połączeniem mebla oraz komputera. Koncern twierdzi, że produkt ten jest już właściwie gotowy do premiery rynkowej - będzie to trzecie z kolei urządzenie multimedialne wprowadzone do sprzedaży pod marką Microsoft - po konsoli Xbox oraz odtwarzaczu MS Zune.

Komputer typu Milan, wyposażony w system Windows Vista oraz oprogramowanie Microsoft Surface

Komputer typu Milan, wyposażony w system Windows Vista oraz oprogramowanie Microsoft Surface

Milan zaciera granice

O tym, jak poważne zamiary ma Microsoft świadczyć może choćby fakt, iż firma zmieniła ostatnio nazwę jednego z zespołów działu Entertainment and Devices - z 'New Consumer Products' na 'Surface Computing' (co jest nawiązaniem do projektu Milan). Szefem owego zespołu jest Pete Thompson - projektant, którego podstawowym zadaniem było do tej pory opracowywanie nowych, bardziej naturalnych interfejsów nowoczesnych urządzeń komputerowych. "Tworząc projekt Milan, wyszliśmy od pomysłu polegającego na zatarciu granicy pomiędzy światem cyfrowym i fizycznym" - tłumaczy Thompson.

Jeśli chodzi o konfigurację sprzętową, to zaprezentowany przez Microsoft prototyp wyposażony był w procesor Pentium 4 taktowany zegarem 3 GHz, 2 GB pamięci RAM oraz "powszechnie dostępną kartę graficzną ze standardowymi sterownikami". Grafika prezentowana jest na stole dzięki wbudowanemu projektorowi DLP skierowanemu na powierzchnię urządzenia - przekątna obrazu mierzy 30", jego proporcje to 4:3, zaś rozdzielczość - 1024 x 738 pikseli. Milan ma także wbudowany zasilacz, głośniki oraz pięć umieszczonych w środku kamer, które śledzą ruchy dłoni użytkownika (lub użytkowników) - dzięki temu możliwe jest sterowanie dotykiem.

Milan świetnie nadają się np. do zarządzania zdjęciami. Można je przeglądać, grupować, kopiować itp.

Milan świetnie nadają się np. do zarządzania zdjęciami. Można je przeglądać, grupować, kopiować itp.

Aktualizacja: 31 maja 2007 18:06

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, na którym Bill Gates opowiada o najważniejszych funkcjach nowego komputera Microsoftu.


Zobacz również