Microsoft przegrał bitwę o standard ISO

Microsoft przegrał bitwę o to, by jego format Office Open XML (OOXML) stał się standardem ISO. Porażka w pierwszym głosowaniu nie oznacza jednak, że koncern przegrał z kretesem - teraz ma czas na ustosunkowanie się do uwag zgłoszonych przez poszczególne komitety. W lutym 2008 r. sprawa OOXML znów trafi pod obrady ISO.

Spór, jaki toczy się między Microsoftem a firmami i organizacjami popierającymi otwarte standardy w oprogramowaniu (m.in. IBM, Sun Microsystems czy Google) toczy się od dawna. Gra toczy się o rynek aplikacji biurowych zdominowany dziś przez Microsoft.

Chociaż w 2006 roku za standard ISO został uznany otwarty format OpenDocument, Microsoft postanowił do procesu standaryzacyjnego włączyć własny format, w jakim zapisywane są dokumenty elektroniczne - OOXML. Koncern twierdzi, że każdy producent - tak samo jak w przypadku otwartego oprogramowania - będzie mógł swobodnie wdrażać nowy format w swoich aplikacjach. Mimo to przeciwnicy OOXML zarzucają Microsoftowi, że koncern mimo zapowiedzi wcale nie chce dopuścić do walki na równych warunkach - czytamy w Gazecie Wyborczej.

Niemniejsze emocje budzą manewry lobbingowe towarzyszące procesowi standaryzacji. Nad opinią w sprawie OOXML pracowały bowiem dwa komitety, z których jeden zagłosował na "nie", a drugi na "tak". I ten ostatni głos opatrzony kilkoma wątpliwościami powędrował do ISO. Jak dowiedziała się Gazeta Wyborcza, w odpowiedzi na pojawiające się zarzuty PKN ma "w najbliższych dniach" wystosować oficjalny komunikat.