Microsoft przegrupowuje

Koncern utworzył nowy dział Windows Core Operating Systems Division (WCOSD), który zajmie się m.in. rozwojem nowego systemu Longhorn. Przegrupowanie ma zintensyfikować pracą nad budową "stabilnego i bezpiecznego" środowiska operacyjnego, ale prawdopodobnie nie spowoduje przyspieszenia premiery nowego produktu.

Według analityków, posunięcie Microsoftu ma związek z umacniająca się pozycją rynkową Linuksa. System ten zaczyna stanowić realne zagrozenie dla interesów Microsoftu w sektorze biznesowym i administracji, a nowy Windows pojawi się dopiero za 2 lata. Premiera Longhorna zapowiadana jest bowiem na przełom 2005/2006 r. Pierwsze wersje beta pojawią się w przyszłym roku.

Tymczasem Microsoft zamierza wycofać ze sprzedaży część produktów w związku z ugodą zawartą z firmą Sun Microsystems. Na jej podstawie MS zobowiązał się do zaprzestania dystrybucji produktów zawierających jego niekompatybilną wersję wirtualnej maszyny Javy. Sprawa dotyczy m.in. systemu Windows 98.

Według niedawnego raportu firmy AssetMetrix, około 27 proc. zainstalowanych systemów operacyjnych w Ameryce Północnej stanowią systemy "starsze"- Windows 98 oraz 95. Ranking.pl podaje z kolei, że w ciągu ostatniego miesiąca blisko 40 proc. polskich użytkowników korzystających z Internetu pracowało w systemie Windows 98. Wersji 95 używa około 2,5 proc. internautów. Microsoft zaprzestał wsparcia platformy 95 z końcem roku 2001.


Zobacz również