Microsoft przyspiesza Outlooka

Koncern z Redmond udostępnił uaktualnienie dla programu pocztowego Outlook 2007. Poprawka ta ma rozwiązywać jeden z bardziej uciążliwych problemów, raportowanych przez użytkowników klienta pocztowego - czyli powolne pobieranie poczty oraz blokowanie się aplikacji podczas operacji związanych z folderami.

Patch "waży" ponad 8 MB - Jessica Arnold, program manager Outlooka, zapewnia, że po jego zainstalowaniu znacząco zwiększy się szybkość pobierania poczty za pośrednictwem serwera Exchange. Zniknąć powinny również przypadki chwilowego blokowania się programu, występujące podczas kopiowania wiadomości między folderami lub podczas kasowania e-maili. Poprawka powinna także znacząco przyspieszyć uruchamianie się Outlooka. "Nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że to uaktualnienie w 100% rozwiąże wszystkie problemy z wydajnością programu, jestem jednak pewna, że użytkownicy zauważą znaczącą poprawę" - mówi Jessica Arnold.

Pierwsze doniesienia o problemach z działaniem MS Outlook 2007 pojawiły się już w listopadzie ubiegłego roku, zaraz po premierze pakietu MS Office 2007. Użytkownicy narzekali na wyjątkowo długie pobieranie wiadomości z serwera (nawet na szybkich łączach) i powolne działanie programu - również na bardzo wydajnych "pecetach".

Microsoft stwierdził, iż przyczyną problemów są zmiany w konfiguracji Outlooka, wprowadzone w nowej wersji w związku z wyposażeniem jej w obsługę wątków RSS oraz nowy mechanizm indeksowania dokumentów. Chodzi m.in. o to, iż wątki RSS przechowywane są teraz w pliku .pst (tym samym, w których gromadzone są wiadomości e-mail) - to sprawia, iż w wielu przypadkach błyskawicznie rośnie on do rozmiaru kilku gigabajtów, a wtedy wszystkie operacje przeprowadzane na nim (np. kopiowanie wiadomości pomiędzy folderami) niezwykle się przeciągają. Dlatego też wraz z patchem Microsoft udostępnił zestaw porad dla użytkowników MS Outlook 2007 - zawiera on m.in. sugestię, by użytkownik możliwe często archiwizował wiadomości e-mail w oddzielnym pliku .pst.

Więcej informacji oraz plik do pobrania znaleźć można na stronie Microsoftu.