Microsoft radzi, jak chronić prywatność

Koncern z Redmond opublikował dokument, zawierający wskazówki i porady dla deweloperów, mające ułatwić im ochronę prywatności użytkowników tworzonego przez nich oprogramowania. Przeznaczony jest on przede wszystkim dla pracowników Microsoftu, choć koncern liczy na to, że inni producenci oprogramowania wdrożą podobne kodeksy.

Liczący 49 stron dokument, zatytułowany "Microsoft's Privacy Guidelines for Developing Software Products and Services" znaleźć można na stronie koncernu.

Przedstawiciele Microsoftu tłumaczą, iż stanowi on swoisty kodeks dla programistów i zawiera wskazówki, jak tworzyć oprogramowanie, którego zadaniem będzie przetwarzanie cennych informacji o użytkownikach (chodzi tu np. o serwisy webowe).

Warto przypomnieć, że to właśnie Microsoft był w przeszłości wielokrotnie krytykowany za niezbyt ostrożne postępowanie z danymi personalnymi swoich klientów. Peter Cullen - przedstawiciel koncernu i jeden z autorów dokumentu - wyjaśnił, że Microsoft uczył się na własnych błędach, zaś teraz chce, by inne firmy wdrożyły procedury, umożliwiające jak najlepsze chronienie prywatności użytkowników. "Nasze wcześniejsze doświadczenia sprawiły, że przemyśleliśmy kwestie związane z bezpieczeństwem i prywatnością użytkowników. Teraz chcemy, by zrobiły to także inne firmy" - tłumaczy przedstawiciel koncernu.

Jako przykład nowej strategii Microsoftu, Cullen wymienił m.in. nową funkcjonalność przeglądarki Internet Explorer 7, czyli specjalny mechanizm, który podczas wchodzenia na stronę podejrzewaną o phishing wymazuje z pamięci przeglądarki wszelkie dane, mogące zidentyfikować użytkownika.