Microsoft raportuje zyski, miliony Lumii sprzedane

Microsoft ujawnił raport finansowy za pierwszy kwartał 2015 roku i nie może narzekać - dochód jest spory, a smartfony sprzedają się nieźle.

Przychód firmy wyniósł 21,7 miliarda dolarów, z czego zysk to 4,98 miliarda. Choć Microsoft wychodzi na plus, to jednak zysk jest mniejszy o 12% w stosunku do analogicznego okresu w 2014 roku. Wśród kosztów poniesionych w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku 190 milionów dolarów wydane zostało na restrukturyzację firmy. Kolejny pozytyw dla giganta z Redmond to wzrost liczby użytkowników Office 365 - aktualnie wynosi on 12,4 miliona subskrybentów, co daje firmie wynik o 8% lepszy niż w ub. roku.

Microsoft raportuje zyski, miliony Lumii sprzedane

Logo Microsoftu (grafika z oficjalnej strony)

Zyski ze sprzedaży tabletów Surface wyniosły 173 miliony dolarów, a smartfonów Lumia - 1,4 miliarda W pierwszym kwartale 2015 roku sprzedano 8,6 miliona modeli tych smartfonów. Choć wydaje się to dużym wynikiem, jest to jednak spadek o 16% w stosunku do poprzedniego kwartału. Poza Lumiami Microsoft sprzedał 24,7 miliona urządzeń sygnowanych swoim logo. Co się tyczy konsol Xbox, tu podano tylko informację, że liczba użytkowników Live wzrosła o 30%, ale konkretnych liczb nt. sprzedaży nie podano. Wzrasta natomiast dochód z umieszczenia reklam w wyszukiwarce Bing. Jak podaje Microsoft, Bing ma 20,1% udziału w rynku wyszukiwarek na terenie USA.