Microsoft reaktywuje netbooki - tani i mały Surface Laptop na horyzoncie

Microsoft zamierza powrócić do produkcji netbooków - tanich komputerów przenośnych z niewielkimi ekranami. Tym razem możemy doczekać się netbooków klasy premium.

Na początku ubiegłego dziesięciolecia na rynku niezwykle popularne były netbooki. Niewielkie komputery z niezbyt wydajnymi podzespołami, ale niezwykle atrakcyjną ceną zawładnęły rynkiem po czym zostały szybko zastapione przez tablety, smartfony oraz coraz tańsze komputery ultra przenośne.

Microsoft Surface Laptop

Microsoft Surface Laptop

Wszystko wskazuje na to, że Microsoft postanowił reaktywować netbooki. Gigant z Redmond przygotowuje atrakcyjnego cenowo, kompaktowego laptopa z rodziny Surface, który uzupełni gamę modelową jeszcze przed świętami.

Zobacz również:

  • Windows 7 2021 - najlepsze cechy Win7 i Win11 w jednym systemie
  • Microsoft wprowadził Surface Duo 2. Czy tym razem się uda?
  • Nowy Surface 22 września! Czego możemy się spodziewać?

Obecnie najtańszym sprzętem z rodziny Surface jest mało praktyczny, 10 calowy tablet Surface Go 2. Niedługo dołączy do niego nowy wariant Surface Laptopa z ekranem o przekątnej 12,5 cala. Komputer ten dedykowany będzie studentom oraz sektorowi edukacji.

Zgodnie ze źródłami za 500-600 dolarów otrzymamy pełnoprawnego Surface Laptopa w nieco mniejszej obudowie. Niestety specyfikacja techniczna nie zachwyca. Na pokładzie znajdzie się co prawda wydajny procesor Intel Core i5 10 generacji, ale bazowa konfiguracja zaoferuje zaledwie 4 GB pamięci operacyjnej oraz 64 GB wbudowanej pamięci masowej. Oznacza to, że nowy Surface Laptop będzie pozycjonowany znacznie niżej od 13,5 calowego wariantu.

Zgodnie z informacjami zza oceanu Surface Laptop Go kosztować będzie więcej od Surface Go, ale mniej od najtańszego wariantu Surface Pro 7. Oznacza to, że cena wahać się będzie w przedziale od 399 do 749 dolarów.

Nowy Surface Laptop ma być odpowiedzią na Google PixelBook Go i wszelkie komputery z Chrome OS, które stale zyskują popularność. Niestety zasobożerny Windows w połączeniu z niezbyt wydajnymi podzespołami może spowodować, że Surface Laptop Go nie będzie najlepszym wyborem.

Komputer powinien zadebiutować w okolicach listopada 2020 roku.

Sprawdź, ile kosztuje Surface Laptop.

Źródło: windowscentral.com