Microsoft rezygnuje z OneCare i zapowiada darmowego Morro

Microsoft poinformował, że po ponad dwóch latach od rozpoczęcia sprzedaży swojego programu antywirusowego OneCare, rezygnuje z jego dalszego rozwoju. Funkcje OneCare będą rozwijane tylko do czerwca przyszłego roku. W przyszłości użytkownicy mają otrzymać bezpłatny program antywirusowy o kodowej nazwie Morro.

We wpisie na swoim blogu Microsoft informuje, że z powodu prac nad nowym programem antywirusowym, postanowił stopniowo kończyć prace nad programem OneCare. Prace nad nowymi funkcjami OneCare będą prowadzone coraz wolniej, aż do całkowitego zaprzestania rozwijania programu, co ma nastąpić w czerwcu przyszłego roku. Po tym czasie Microsoft ma oferować tylko i wyłącznie aktualizację bazy wirusów. Sam produkt ma pozostawać w sprzedaży jeszcze przez jakiś czas od chwili ukazania się Morro na rynku.

Nowy, bezpłatny program antywirusowy ma się pojawić na rynku pod koniec przyszłego roku. Ma on zużywać mniej zasobów systemowych niż OneCare. Będzie również posiadał kilka dodatkowych funkcji, których nie znajdziemy u jego poprzednika. Wśród nich ma się znaleźć ochrona przed szkodliwym oprogramowaniem, wirusami i trojanami. Jednak zabraknie w nim m.in. funkcji robienia kopii zapasowej, która obecna jest w OneCare.

Nowy antywirus od Microsoftu będzie dostępny na tych samych rynkach, na których obecnie dostępny jest OneCare. Jego użytkownicy otrzymają również pełne wsparcie techniczne i technologiczne do czasu wygaśnięcia ich aktualnych licencji.

Warto zauważyć, że OneCare pozostawał w tyle w porównaniu do największych rywali takich jak Symantec czy McAfee. Czy nowy produkt to zmieni? Czas pokaże.