Microsoft rozdaje Windows XP

Od środy, amerykańscy użytkownicy Windows XP Professional, których kopie nie są legalne, będą mogli za darmo wymienić je na oryginały. W ten sposób Microsoft kontynuuje swoją kampanię zwalczania pirackich kopii jego systemów operacyjnych, testując przy tym Microsoft Update, kolejną wersję oprogramowania aktualizującego (po Windows Update).

Gigant z Redmond zapewnia, że program jest całkowicie dobrowolny, coraz więcej aktualizacji udostępnia jednak dopiero po zidentyfikowaniu systemu jako legalny. Klient, który zdecyduje się na zalegalizowanie swojego OSa powinien, oprócz zgłoszenia się do programu, przekazać nośnik z piracką kopią, jakikolwiek dowód zakupu oraz wypełnić raport o źródłach posiadania takiego oprogramowania.

"Naszym celem jest upewnienie się, że bezpłatna oferta naprawdę trafia do nieświadomych ofiar piractwa" - twierdzi Dawid Lazar, dyrektor programu Windows Genuine Advantage. Użytkownicy, którzy nie posiadają dowodu zakupu ani pirackiego dysku, wciąż będą mogli kupić licencjonowaną wersję taniej niż w sklepie.

O walce Microsoftu z piratami i Microsoft Update pisaliśmy już między innymi w artykułach Microsoft cię przypilnuje i Microsoft Update startuje w czerwcu.

Więcej informacji: Microsoft.