Microsoft rozdaje serwery

Microsoft obniżył cenę swojego sztandarowego programu do wirtualizacji ze 199 dolarów do zera.

Jest to efekt wręcz morderczej konkurencji z firmą VMware, która nieco wcześniej udostępniła bezpłatnie swój produkt - VMware Server beta. Przedstawiciel Microsoftu potwierdza, że była to odpowiedź na ruchy konkurencji, ale dodaje, że firma już wcześniej planowała takie działanie. Nie była to pierwsza obniżka cen. Gdy w 2004 roku Virtual Server wchodził do sprzedaży, wersja Enterprise kosztowała aż 999 dolarów, a Standard 499 dolarów. Teraz Microsoft wycofał wersję Standard, a Enterprise udostępnił bezpłatnie. Warto dodać, że firmy XenSource i Virtual Iron Software, oferujące oprogramowanie do wirtualizacji działające w systemie Linux, również przystępują do ostrej walki, przygotowując nowe wersje. Oprogramowanie XenSource ma być wbudowane w nadchodzące wersje dystrybucji Red Hat i SUSE Linux. Również w Windows Vista Enterprise znajdzie się oprogramowanie do wirtualizacji - VirtualPC. Warto dodać, że oprogramowanie tego typu, używane dotychczas głównie przez wąskie grono specjalistów, jest coraz popularniejsze. Microsoft uważa wręcz, że to niezbędne wyposażenie, jak koła w samochodzie.

Wirtualne laboratorium

Virtual Server 2005 R2 został przygotowany z myślą o firmach, ale teraz cena nie jest przeszkodą, żeby zainstalować Virtual Server 2005 R2 również w domu. Jego zadaniem jest wirtualizacja serwerów. Umożliwia wykorzystanie fizycznego serwera do utworzenia w nim wielu wirtualnych komputerów, które będą pełniły funkcję serwerów. Virtual Server 2005 R2 symuluje programowo architekturę komputerów x86, czyli pecetów, umożliwiając tworzenie wirtualnych komputerów i instalowanie w nich systemów operacyjnych. Wirtualny komputer zajmuje w prawdziwym komputerze tylko miejsce na twardym dysku, a ogromną zaletą jest możliwość jednoczesnego uruchomienia kilku wirtualnych maszyn.

Virtual Server 2005 R2 daje korzyści głównie w środowisku sieciowym, np. umożliwia zastąpienie kilku fizycznych serwerów jednym, w którym może działać kilka wirtualnych maszyn. Ułatwia to administrację i pozwala lepiej wykorzystać zasoby serwera, które często są obciążane znacznie poniżej ich maksymalnej wydajności.

Ukłon w stronę pingwina

Microsoft udostępnił rozszerzenia ułatwiające instalację dystrybucji Red Hat i SUSE Linux w wirtualnych komputerach utworzonych w Virtual Server 2005 R2. Ponadto firma będzie świadczyć udzielać pomocy technicznej osobom instalującym te dystrybucje w wirtualnych komputerach.

Cena bezpłatny

Informacje http://www.microsoft.com/windowsserversystem/virtualserver