Microsoft – ruchomy cel

Programy firmy Microsoft są łatwe w użyciu oraz bardzo popularne ale wyprodukowała je firma, którą użytkownicy komputerów uwielbiają... nienawidzić. To wystarczy aby stały się celem ataków.


Programy firmy Microsoft są łatwe w użyciu oraz bardzo popularne ale wyprodukowała je firma, którą użytkownicy komputerów uwielbiają... nienawidzić. To wystarczy aby stały się celem ataków.

Microsoft ma ostatnio naprawdę złą prasę jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa produkowanego przez firmę oprogramowania. Produkty takie jak Explorer, Office, czy wreszcie same systemy operacyjne z rodziny Windows, określa się, delikatnie rzecz ujmując jako nie najlepiej zabezpieczone. Nawet armia USA musiała przenieść swoją stronę WWW po tym jak włamano się do ich serwera pracującego pod kontrolą Windows NT. Czy oznacza to, że systemy Microsoft są mniej bezpieczne, niż oprogramowanie innych firm?

“Nasze oprogramowanie wcale nie jest gorsze od produktów konkurencyjnych w kwestii zabezpieczeń. To pozycja lidera sprawia, iż systemy Microsoft są częściej narażone na ataki ze strony hackerów, a każda próba zakończona sukcesem jest szeroko nagłaśniana” - tak przynajmniej twierdzi Scott Culp, odpowiedzialny za bezpieczeństwo systemu Windows NT Server.

Produktów giganta z Redmont używa wprost niezliczona rzesza ludzi na całym świecie. Hackerzy mają zatem duże pole do popisu i znaczne szanse natknięcia się na ewentualne nieszczelności w zabezpieczeniach tych systemów. Jednak wielu ekspertów sądzi, że hegemonia rynkowa Microsoftu nie jest główną przyczyną problemu. “To zrozumiałe, że oprogramowanie z rodziny Windows przyciąga tyle uwagi, ale z drugiej strony, system ten ma naprawdę marne zabezpieczenia” – uważa Bruce Schnaider, autor książki “Kryptografia stosowana”.

Pojawiały się głosy sugerujące, że słabość Microsoftu w tej dziedzinie wynika z faktu, że Windows zbyt szybko ewoluował z prostego systemu operacyjnego do zaawansowanego środowiska sieciowego. “Windows to oprogramowanie dla komputerów biurkowych, które nigdy nie powinno stać się architekturą sieciową” – mówi Jeff Tarter, wydawca magazynu Softletter. Microsoft ripostuje, twierdząc, że Windows NT i 2000 to już zupełnie co innego. Systemy te były tworzone od podstaw z przeznaczeniem na rynek korporacyjny, a funkcje zabezpieczeń odgrywają w nich kluczową rolę. Sceptycy sądzą jednak, że system Windows nigdy nie był projektowany z myślą o bezpieczeństwie. Programiści zajmowali się tym później. Niekiedy... zbyt późno...

Szczególnie niebezpieczne

Na przestrzeni 1999 r. Microsoft i użytkownicy systemów firmy, wielokrotnie nękani byli doniesieniami o wykryciu kolejnych dziur w “powłoce ochronnej” wielu programów. Pierwsze miesiące przynosiły przede wszystkim informację o makrowirusach pakietu Office - najbardziej znane z nich to Melisa i Ethan. W następnych miesiącach było bardzo głośno o niebezpiecznym wirusie CIH, który potrafił doprowadzić nawet do uszkodzenia płyty głównej komputera. W maju bieżącego roku doniesiono o wykryciu błędów w systemie Internet Information Server, dzięki którym co zdolniejsi hackerzy mogli uzyskać zdalny dostęp do ważnych plików serwera. W czerwcu, tysiące użytkowników zostało zaatakowanych przez rozprzestrzeniający się pocztą elektroniczną wirus ExploreZip. Infekcja groziła skasowaniem plików pakietu Office umieszczonych na dyskach lokalnych oraz sieciowych we wszystkich zarażonych komputerach.

W następnych miesiącach hackerzy odkrywali kolejne furtki, którymi można było obejść systemy zabezpieczeń wprowadzone w oprogramowaniu Microsoftu. Ostatnio chyba najwięcej mówi się o “dziurach” w przeglądarce Internet Explorer, a szczególnie o funkcjach automatycznego logowania, uruchamiania skryptów, czy pobierania z sieci zdradliwych kontrolek ActiveX.

Na podstawie obserwacji ekspertom udało się wreszcie zebrać oraz przeanalizować czynniki mające wpływ na zabezpieczenia programów Microsoft’u. Należą do nich :

- stosowanie technologii COM (Common Object Model), do której należą szczególnie niebezpieczne kontrolki ActiveX

- używanie kodu wykonywalnego w plikach danych (np. makra)

- ścisła integracja różnych aplikacji##

- ukryte funkcje API (np. koń trojański Back Orfice w całości został napisany w oparciu o specyfikację API).

Microsoft odpiera zarzuty i broni swojej strategii, nie wierząc aby uczynienie programów całkowicie niezgodnymi ze sobą, mogło przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa. Poza tym w Office 2000 wprowadzono już funkcję umożliwiającą zablokowanie makr, uruchamianie tylko tych, które opatrzone są cyfrowym podpisem, lub tych które pochodzą z wiarygodnego źródła”.