Microsoft się ugina

Pod naciskiem Google Microsoft wprowadzi kilka zmian w działaniu Windows Visty. Zmiany pojawią się w systemie po zainstalowaniu przygotowywanego Service Packa 1 do tego systemu.

Planowane zmiany dotyczą mechanizmu przeszukującego zasoby twardego dysku. Zamiast z wbudowanego w Windows Visty silnika wyszukiwania, użytkownik będzie mógł wybrać inny silnik, np. oferowany przez Google. Przyciski umożliwiające uruchomienie wybranej jako domyślnej wyszukiwarki plików znajdziesz w menu Start oraz w Eksploratorze Windows.

Wprowadzenie tych modyfikacji jest konsekwencją nacisków antymonopolowych, jakie Google wywierał na firmę z Redmond. Termin, w jakim wprowadzenia zmian domagają się przedstawiciele Google, to połowa listopada. Do czego czasu raczej nie będzie gotowej aktualizacji, ale Microsoft planuje wcześniej udostępnić publiczną betę Service Packa 1 do Visty, która będzie zawierać stosowne poprawki. Warto dodać, że w dokumentacji opisującej SP1 Microsoft informuje tylko lakonicznie, że nie zmieni się interfejs funkcji wyszukiwania.

Poza tym Microsoft wprowadził jeszcze jedną modyfikację, która pozwoli na wyłączenie wbudowanej w Vistę funkcji indeksowania zasobów dysku, gdy użytkownik korzysta z alternatywnego oprogramowania do przeszukiwania dysku. Pozwoli to na odciążenie procesora.