Microsoft składa apelację: pozwólcie sprzedawać Worda

Microsoft złożył do amerykańskiego sądu apelacyjnego w Waszyngtonie apelację, w której poprosił o wstrzymanie zakazu sprzedaży i importu edytora tekstu Word na terenie Stanów Zjednoczonych oraz ponowne rozpatrzenie wyroku sądu okręgowego stanu Teksas.

Microsoft złożył apelację do United States Court of Appeals for the Federal Circuit tydzień po tym, jak sąd okręgowy w stanie Teksas zadecydował, że firma ma 60 dni na wstrzymanie sprzedaży Worda na terenie Stanów Zjednoczonych.

W apelacji Microsoft zaznacza, że wstrzymanie sprzedaży Worda na terenie Stanów Zjednoczonych spowoduje dramatyczny spadek sprzedaży produktów firmy oraz jej partnerów takich jak Best Buy, Hewlett-Packard czy Dell.

"Jeśli sąd nie zmieni swojego zdania, to Microsoft zanotuje straty, których już nigdy nie uda mu się naprawić. Zakaz wyeliminuje jeden z najważniejszych produktów firmy z rynku - trzeba będzie bowiem zablokować sprzedaż nie tylko Worda, ale całego pakietu Office." - argumentują w Apelacji prawnicy Microsoftu.

Firma chce by sąd wstrzymał zakaz sprzedaży Worda do czasu rozpatrzenia apelacji. "Nawet jeśli Microsoft w końcu wygra sprawę, to nigdy nie uda mu się odzyskać funduszy, które będzie musiał wydać na wprowadzenie odpowiednich zmian w oprogramowaniu Word i redystrybucję pakietu Office." - twierdzą prawnicy.

W apelacji Microsoft ostrzega również, że zablokowanie sprzedaży Worda i Office spowoduje niemożliwość wywiązania się z umów dostarczenia nowych wersji pakietów do klientów, co z kolei pozostawi ich bez alternatywy i doprowadzi do niewyobrażalnych konsekwencji.

W czasie rozprawy Microsoft zapowiedział, że firma potrzebuje około pięciu miesięcy na przygotowanie aplikacji Word, która nie ma nic wspólnego z patentem i4i.

Pozew o naruszenie przez Microsoft prawa patentowego został złożony w 2007 toku przez kanadyjską firmę i4i. Prawnicy spółki twierdzili, że Microsoft naruszył patent na technologię umożliwiającą użytkownikowi manipulowanie architekturą i zawartością dokumentów, który i4i patent uzyskała w 1998 roku. Batalia na sali sądowej dotychczas oznaczała dla Microsoftu nakaz zapłacenia ponad 240 mln dolarów kary i wypłacenia 37 mln dolarów rekompensaty dla i4i. Sprawę szerzej opisaliśmy w artykule "Sprzedaż MS Worda zakazana w USA".

Prawnicy i4i obecnie domagają się całkowitego zakazu sprzedaży programu Word, który oferuje możliwości niestandardowego formatowania dokumentów XML. Warto zaznaczyć, że chodzi tu zarówno o wersję Word 2003, jak i Word 2007.

"I4i spodziewało się apelacji, jednak zamierza walczyć o poszanowanie swojego patentu" - powiedział Loudon Owen, rzecznik i4i

"Podobne pozwy nie są niczym nowym w sprawach patentowych. Jesteśmy pewni, że apelacja przyniesie skutek. Wierzymy, że dostarczone dowody wskazują iż nie złamaliśmy prawa, a patent i4i jest nieprawomocny" - powiedział Kevin Kutz, rzecznik Microsoftu.