Microsoft: "smartbooki zostawiamy Google"

Microsoft nie planuje przygotowania wersji systemu operacyjnego przeznaczonej specjalnie dla tzw. smartbooków - firma ustąpi pola producentom systemów alternatywnych: Linuksa i Androida.

Smartbooki to nowa klasa urządzeń mobilnych, wykorzystujących procesory Arm. Systemy Windows ogólnie rzecz biorąc zaprojektowane są do współpracy z architekturą x86, nie obsługują więc zestawów instrukcji stosowanych w układach Arm. Nie dotyczy to oczywiście systemu dla smartfonów, Windows Mobile, który działa na urządzeniach z tymi procesorami. Steve Guggenheimer, jeden z wiceprezesów Microsoftu, poinformował jednak, że koncern nie planuje przystosowania Windows do architektury Arm stosowanej w bardziej zaawansowanych technicznie urządzeniach.

Redmond nie pójdzie więc w ślady Google - system operacyjny Android, którego rozwój wspiera ten koncern, był przeznaczony początkowo dla telefonów i smarftonów, jednak jest coraz poważniej brany pod uwagę jako rozwiązanie dla netbooków - i smartbooków.

Computex 2009 pod znakiem netbooków

Microsoft jest jednak - z racji swojej pozycji i znaczenia w świecie IT - postrzegany przez producentów smartbooków jako ważny potencjalny partner. Henri Richards reprezentujący firmę Freescale, przyznał, że deklaracja Redmond jest dla niego niezrozumiała.

Szereg smatbooków zaprezentowano na trwających w Taipei targach Computex 2009. Jednym z wystawianych modeli jest opracowana przez firmę Qualcomm wersja netbooka Asus Eee PC działająca pod kontrolą Androida. Komputer zbudowany został na platformie Snapdragon (procesor Arm 1 GHz, modem 3G i pamięć grafiki 3D) i wyposażony m.in. w 10-calowy wyświetlacz. Prezentowane na Computeksie smartbooki swoimi 10-calowymi ekranami i klawiaturami bardzo przypominają netbooki, jednak oferują znacząco odmienne wrażenia z użytkowania. Zaprojektowane w oparciu o komponenty spotykane w smartfonach, maszyny te mają zapewniać przede wszystkim długi czas pracy na baterii.