Microsoft sprawi, że przemówisz w wielu językach

Microsoft zaprezentował na targach TechFest 2012 nowego tłumacza głosowego. Wykorzystuje on technologię rozpoznawania mowy i w czasie rzeczywistym tłumaczy wypowiedzi użytkownika na inny język. Nowością jest to, że przemawia on głosem osoby, która z niego korzysta.

Microsoft sprawi, że przemówisz w wielu językach

Monolingual TTS

Nowy, prototypowy tłumacz Microsoftu nazywa się Monolingual TTS i obsługuje 26 języków. Jego najciekawszą możliwością jest to, że uczy się naszego głosu i przy jego pomocy wypowiada przetłumaczone zdania. Oprócz tego, tworzy on naszą trójwymiarową podobiznę, która porusza ustami podczas mówienia. Efekt można zobaczyć na stronie Physorg.com na przykładzie Craiga Mundie'ego z Microsoftu.

System ten potrzebuje jednak godziny na zapoznanie się z głosem mówiące, aby właściwie go naśladować podczas tłumaczenia. Monolingual TTS ma duży potencjał, który mógłby zostać wykorzystany np. podczas zagranicznych podróży, jeśli technologia zostałaby zintegrowana ze smartfonami.

Zobacz również:

  • Windows 12 - wymagania, data premiery, cena [27.03.2023]

Podobne, choć nie tak rozbudowane możliwości już obecnie są powszechnie dostępne. Tłumacz Google w smartfonach z Androidem tłumaczy naszą mowę i wypowiada przetłumaczone sentencje komputerowym głosem. Technologia nie jest idealna, ale w przypadku, gdy zupełnie nie znamy języka tubylców, może okazać się przydatna.

Pomysł Microsoftu zaprezentowany na targach TechFest 2012 jest dość ciekawy, bo w efekcie możemy usłyszeć i zobaczyć siebie mówiącego w obcym i nie znanym dla nas języku. Problemem w tego rodzaju tłumaczach jest jednak to, że nie jesteśmy w stanie sprawdzić, czy zostaliśmy dobrze przetłumaczeni.