Microsoft sprawi, że przemówisz w wielu językach

Microsoft zaprezentował na targach TechFest 2012 nowego tłumacza głosowego. Wykorzystuje on technologię rozpoznawania mowy i w czasie rzeczywistym tłumaczy wypowiedzi użytkownika na inny język. Nowością jest to, że przemawia on głosem osoby, która z niego korzysta.

Monolingual TTS

Monolingual TTS

Nowy, prototypowy tłumacz Microsoftu nazywa się Monolingual TTS i obsługuje 26 języków. Jego najciekawszą możliwością jest to, że uczy się naszego głosu i przy jego pomocy wypowiada przetłumaczone zdania. Oprócz tego, tworzy on naszą trójwymiarową podobiznę, która porusza ustami podczas mówienia. Efekt można zobaczyć na stronie Physorg.com na przykładzie Craiga Mundie'ego z Microsoftu.

System ten potrzebuje jednak godziny na zapoznanie się z głosem mówiące, aby właściwie go naśladować podczas tłumaczenia. Monolingual TTS ma duży potencjał, który mógłby zostać wykorzystany np. podczas zagranicznych podróży, jeśli technologia zostałaby zintegrowana ze smartfonami.

Podobne, choć nie tak rozbudowane możliwości już obecnie są powszechnie dostępne. Tłumacz Google w smartfonach z Androidem tłumaczy naszą mowę i wypowiada przetłumaczone sentencje komputerowym głosem. Technologia nie jest idealna, ale w przypadku, gdy zupełnie nie znamy języka tubylców, może okazać się przydatna.

Pomysł Microsoftu zaprezentowany na targach TechFest 2012 jest dość ciekawy, bo w efekcie możemy usłyszeć i zobaczyć siebie mówiącego w obcym i nie znanym dla nas języku. Problemem w tego rodzaju tłumaczach jest jednak to, że nie jesteśmy w stanie sprawdzić, czy zostaliśmy dobrze przetłumaczeni.