Microsoft świętuje 30 urodziny

Microsoft stworzył standard

"Microsoft spowodował, że PC trafił pod strzechy. Zasługa MS polegała na tym, że przekonał wszystkich producentów PC aby zaakceptowali jego standard systemu operacyjnego, co znacznie przyczyniło się do szybkiego upowszechnienia tego produktu. Choć rynek PC, a wraz z min MS przeszedł długą drogę w ciągu tych 30 lat ciągle ten standard obowiązuje i używa go ponad 90% użytkowników komputerów na świecie - komentuje osiągnięcia Microsoftu komentuje Andrzej Jarosz z IDC - Era PC wkracza w fazę schyłkową, zapewne 'klasyk PC' ustąpi miejsca komunikatorom multimedialnym. Microsoft zmienia się również i choć coraz częściej konkuruje oferując zaawansowane aplikacje dla przedsiębiorstw, to wydaje się, że bliższa jest mu koncepcja biznesowa multimedialnego dostawcy typu Yahoo niż wizerunek solidnego rzemieślnika technologii software'owych jak ORACLE, czy IBM;"

Microsoft w liczbach:

2 - tylu pracowników miał Microsoft w dniu założenia firmy

60 tys. - tylu pracowników zatrudnia koncern dziś (z tego 14 tys. w centrali firmy w Redmond).

640 tys. - liczba firm aktualnie współpracujących z Microsoftem w ramach programu Microsoft Partner.

1 507 955 328 - liczba kilometrów, które w roku fiskalnym 2005 pokonali samolotami pracownicy Microsoftu w ramach podróży służbowych. To odpowiednik pięciu podróży na słońce i z powrotem.

18 - tyle lat ma najmłodszy pracownik Microsoftu.

74 - a tyle najstarszy.

2000 - liczba pracowników Microsoftu prowadzących blogi.

3 000 000 - liczba wiadomości e-mail wymienianych codziennie przez pracowników Microsoftu.

42 000 000 - liczba puszek z napojami, opróżnionych przez pracowników koncernu od 1978 r. - czyli od chwili udostępnienia przez Microsoft darmowych napojów dla załogi.

Jarosław Ubysz, Członek Zarządu Altkom Akademia S.A. dodaje: "30 lat to cała epoka, w czasie której zmieniło się prawie wszystko. Naprawdę trudno tak wielką ewolucję i przemiany rynku IT ocenić w jednym zdaniu. W każdym razie za powstanie czegoś, czego mało kto się przed 30 laty spodziewał, a mianowicie ogromnego i ważnego rynku informatyki "osobistego użytku" oraz, co za tym idzie za wszystkie głębokie konsekwencje społeczne tego zjawiska Microsoft jest na pewno w ogromnej mierze odpowiedzialny.

Młody Bill Gates podczas pracy

Młody Bill Gates podczas pracy

Gdzie bylibyśmy dzisiaj gdyby nie Bill Gates i jego idee trudno powiedzieć. Z dzisiejszej perspektywy Bill Gates po prostu zrobił coś "co było do zrobienia" - postawił na to, że oprogramowanie jest o wiele ważniejsze od sprzętu i powinno się rozwijać niezależnie, przewidział że oprogramowanie masowe będzie ważniejsze niż oprogramowanie specjalistyczne, a w dodatku aby było użyteczne wcale nie musi być od razu doskonałe, no i jeszcze uwierzył, że arkusz kalkulacyjny to znakomite narzędzie dla wszystkich, a nie tylko dla specjalistów. No ale oczywiście łatwo to mówić z dzisiejszej perspektywy.

Jedną z tajemnic sukcesu Microsoftu tkwi w dobrym przewidywaniu rozwoju rynku IT - bo na koniec mechanizmy popytu i podaży są zawsze ważniejsze od wyścigu technologicznego i na tym właśnie polega dojrzałość rynku. Kiedy inni jeszcze bawili się technologią Microsoft już starał się być normalną firmą w której marketing, logistyka i kontakt z rynkiem odgrywają co najmniej taką samą rolę jak badania i rozwój.