Microsoft świętuje 30 urodziny

Kiedy pomyślę jaką drogę przebył Microsoft w ciągu 30 lat to nie mam ani wyobraźni ani odwagi aby wymyślić jakieś interesujące, niebanalne życzenia", konkluduje Ubysz.

Najważniejsze chwile oraz produkty w historii Microsoftu:

1975 r. - Bill Gates i Paul Allen zakładają Microsoft i prezentują swój pierwszy produkt: język Basic przeznaczony dla komputera Altair 8800.

1981 r. - Microsoft prezentuje system operacyjny MS-DOS przeznaczony dla komputerów IBM PC.

1983 r. - koncern przedstawia swój graficzny interfejs systemu operacyjnego.

1986 r. - pierwsza publiczna emisja akcji firmy Microsoft (wyceniono je na 21 USD).

1989 r. premiera Office 1.0 dla komputerów Macintosh

Windows 3.0

Windows 3.0

1990 r. - światło dzienne ujrzał Windows 3.0.

1993 r. - premiera Windows NT - systemu operacyjnego przeznaczonego do zastosowań korporacyjnych.

1995 r. - Microsoft wprowadza na rynek system Windows 95. W ciągu pierwszych czterech dni sprzedanych zostaje ponad milion kopii systemu. W tym samym roku koncern dostrzega Internet - podczas Internet Strategy Day ogłoszona zostaje strategia dodania obsługi globalnej sieci do wszystkich produktów Microsoftu.

1997 r. - oficjalna premiera przeglądarki Internetowej Internet Explorer 4.0.

2000 r. - premiera systemu Windows 2000, przez wielu użytkowników do dziś uważanego za najlepszy produkt Microsoftu.

Steve Ballmer

Steve Ballmer

W tym samym roku koncern ogłasza strategię rozwoju platformy .Net, zaś Steve Ballmer zastępuje na stanowisku szefa Microsoftu Billa Gatesa (który zostaje Naczelnym Architektem Oprogramowania).

2001 r. - premiera systemu Windows XP oraz konsoli Xbox.

2002 r. - Microsoft ogłasza strategię Trustworthy Computing, w ramach której firma chce się skupić na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim produktom. Jednym z jej efektów jest udostępnienie w 2004 r. Service Packa 2 dla systemu Windows XP.

2002 r. - w sklepach pojawiają się komputery wyposażone w system Windows XP Media Center Edition - multimedialną wersję systemu Windows XP. We wrześniu 2005 r. odbywa się oficjalna premiera polskiego wydania tego systemu.

Krytyczne 18 miesięcy

Kolejne 1,5 roku może więc okazać się dla Microsoftu niezwykle ważne - również dlatego, że koncern boryka się z kilkoma poważnymi problemami. Firma od kilku lat jest mocno krytykowana za niski poziom bezpieczeństwa jej produktów, zaś na domiar złego w ciągu ostatniego roku wzrost sprzedaży po raz pierwszy w historii był niższy niż 10%. Życia nie ułatwiają Microsoftowi także liczne postępowania antymonopolowe, prowadzone przeciwko koncernowi zarówno w macierzystych Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie (warto przypomnieć, że Komisja Europejska wymogła na Microsofcie wprowadzenie na rynek systemu Windows XP pozbawionego odtwarzacza multimedialnego Windows Media Player). Więcej informacji na ten temat można znaleźć w naszym wątku tematycznym Procesy Microsoftu. Być może stąd wziął się ogłoszony kilka dni temu pomysł reorganizacji firmy.