Microsoft świętuje 30 urodziny

Trochę historii

Poniższe zdjęcie przedstawia 11-osobowy skład korporacji Microsoftu. Zostało one wykonane 7 grudnia, 1978 roku, jeszcze przed przeniesieniem siedziby firmy z Albuquerque w stanie Nowy Meksyk w rejon Seattle. Z całej grupy, jedynie Bill Gates pozostaje obecnie w koncernie Microsoft. Reszta zespołu zaangażowała się w szereg przeróżnych działań, począwszy od hodowli bydła, a na filantropii skończywszy. Wielu z nich nadal pracuje w sektorze informatycznym. Jedynie dwóch członków zespołu w przeciągu ostatnich 25 lat dorobiło się majątków opiewających na miliardy dolarów - Bill Gates oraz Paul Allen.

Microsoft w 1978 roku

Microsoft w 1978 roku

Górny rząd: Steve Wood, Bob Wallace, Jim Lane.

Środkowy rząd: Bob O'Rear, Bob Greenberg, Marc McDonald, Gordon Letwin.

Dolny rząd: Bill Gates, Andrea Lewis, Marla Wood, Paul Allen.

Na zdjęciu brak Ricka Weilanda oraz Miriam Lubow.

Co robią teraz?

Bill Gates

Bill Gates

Bill Gates - współzałożyciel Microsoftu. Obecnie główny architekt oprogramowania koncernu, z majątkiem o wartości 46 mld USD. Więcej informacji o Gatesie można znaleźć m.in. w tekście "Wizjonerzy czy szarlatani? Część 1: Bill Gates".

Paul Allen - współzałożyciel koncernu. Jako jedyny poza Billem Gatesem jest miliarderem. Został z Microsoftem do 1983 roku - wtedy też wygrał walkę z chorobą Hodgkinsa. Do tej pory pozostaje w radzie nadzorczej koncernu, posiadając jednocześnie wiele inwestycji w rynku telewizji kablowych. Jest właścicielem drużyny footbolowej ligi NFL - Seatle Seahawks oraz drużyny koszykówki ligi NBA - Portland Trail Blazers. Ostatnio wszedł również w posiadanie magazynu sportowego. Może się poszczycić majątkiem w wysokości 22 mld USD.

Bob Greenberg - w latach 1978 - 1981 pracował dla Microsoftu jako programista. W zakres jego obowiązków wchodziły prace rozwojowe nad językiem programowania BASIC. Obecnie Bob zajmuje się rozwojem oprogramowania do kursów gry w golfa. Zgromadzony przez niego majątek jest wyceniany na ok. 20 mln USD.

Jim Lane - dołączył do zespołu w 1978 roku, jako manager projektu. Odpowiedzialny był za rozwój oprogramowania dla mikroprocesorów Intela. Pomiędzy Microsoftem, a Intelem nawiązana została w tym celu współpraca niejednokrotnie określania mianem "Wintel". Jim opuścił szeregi korporacji w 1985 roku. Obecnie prowadzi własną firmę software'ową. Wartość jego majątku to ok. 20 mln USD.

Gordon Letwin# - poza Billem Gatesem, ma najdłuższy staż w Microsofcie z całej stworzonej w 1978 roku grupy. Zatrudniony jako programista skonstruował kompilator dla języka BASIC. W latach 80-tych, Gordon zaangażowany był w szereg przeróżnych projektów, w tym prace nad systemem OS/2. Opuścił koncern w 1993 roku. Obecnie posiada ranczo w Arizonie i majątek wartości ok. 20 mln USD. Aktywnie angażuje się w ochronę środowiska.